Nowe trendy czytelnicze

Nie od dziś wiadomo, że „New York Times” to jeden z tytułów, które liczą się nie tylko w świecie prasy, ale i książek. Lista bestsellerów publikowana przez ten dziennik jest bodaj najbardziej istotnym takim zestawieniem na świecie, a oprócz tego „Times” często wyznacza trendy poprzez recenzje na swoich łamach. Co więcej, dziennikarze uważnie śledzą rynek – i co jakiś czas dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

6930145454_f6d0cd6834_kDzięki temu mamy okazję przekonać się, jakie są globalne trendy. W oczy rzuca się przede wszystkim fakt, że coraz więcej osób słucha książek, niż je czyta. Audiobooki wydają się największym zwycięzcą zmieniających się uwarunkowań i wszystko wskazuje na to, że dzieje się to kosztem ebooków, których sprzedaż w ostatnim czasie maleje.

Ciekawy jest także fakt, że renesans przeżywają małe księgarnie. Według danych opublikowanych przez gazetę, trend ten będzie się rozwijał i właściciele niewielkich placówek mogą liczyć na to, że ich sytuacja będzie się poprawiała. Tego samego nie mogą na razie powiedzieć wydawcy – w pierwszym kwartale 2016 roku ogólne przychody względem tego samego okresu w 2015 roku spadły o 2.7% (pod uwagę wzięto wyniki sprzedaży z ponad 1200 oficyn).

Jak wyglądają konkretne spadki? W przypadku literatury dla dorosłych to mniej więcej 10%, w przypadku dziecięcej 2%. Ebooki zanotowały spadek aż o 22%, książki w twardej oprawie o 8.5%. Audiobooki zaś wzrosły aż o 35%, co biorąc pod uwagę wyniki pozostałych form, jest rzeczywiście niemałym osiągnięciem. Dobrze mają się też popularne paperbacki, czyli pozycje w miękkiej oprawie – one zanotowały wzrost o ponad 6%.

Wydawcy są jednak spokojni. Podkreślają, że wyniki te nie obejmują najlepszych okresów sprzedażowych, a oprócz tego w pierwszym kwartale tego roku nie było żadnego globalnego hitu – jak Dziewczyna w pociągu w tamtym roku (w ciągu czterech miesięcy sprzedano wówczas dwa miliony egzemplarzy). Spekuluje się, że statystyki znacznie się podreperują, gdy weźmie się pod uwagę sprzedaż kilku głośnych tytułów z drugiej połowy roku – jak choćby nowej książki J.K. Rowling.

 

Źródło: New York Times | Fot. Toshiyuki IMAI via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!