Odnaleziono książkę napisaną przez Hitlera – i nie jest to „Mein Kampf”

Okazuje się całkiem możliwe, że spod wątpliwej jakości hitlerowskiego pióra wyszła nie tylko Mein Kampf, ale także inna książka, donoszą amerykańskie media. W najnowszym wydaniu „New York Timesa” autor jednego z artykułów zwraca uwagę na pewną pozycję, która ukazała się wczesną jesienią 1923 roku, kiedy Adolf Hitler był jeszcze znany wyłącznie z tego, że wygłaszał emocjonalne przemowy w barach piwnych.

128584016_5bfba64236_oPozycja ta nosi znamienny tytuł Adolf Hitler: Jego życie i jego mowy. Autorstwo przypisano baronowi Adolfowi Victorowi von Koerberowi, który był bohaterem wojennym i znanym monachijskim arystokratą. Hitler miał zwrócić się do niego, by ten napisał biografię – najnowsze badania dowodzą jednak, że prawdziwym autorem był sam główny bohater.

Książka ukazała się dwa lata przed Moją walką, nie była obszerna, ale zawierała sporo dosadnych treści – ot, jak choćby porównanie opisywanej w niej postaci do samego Jezusa. Jej publikacja poprzedzała pucz monachijski i przypuszcza się, że data nie została wybrana przypadkowo. Miała być manipulacją, którą zjedna Hitlerowi poparcie w Monachium.

Badacze dotarli do materiałów, które sugerują, że to sam przyszły wódz Rzeszy popełnił biografię. Są to między innymi złożone przez przysięgą zeznania wdowy po wydawcy, która twierdziła, że to właśnie Hitler był autorem. Miało to wynikać z chęci legitymizacji dzieła poprzez odwołanie się do szanowanego, arystokratycznego nazwiska.

Naukowcy podkreślają, że to możliwa wersja – a zarazem, że von Koerber mógł być de facto ghostwriterem, który pisał dokładnie to, czego życzył sobie Hitler. Jak było naprawdę, zapewne się nie dowiemy – pewne jest jednak, że autor Mein Kampf z pewnością nie pozwoliłby na publikację niczego, co wcześniej nie przeszłoby jego skrupulatnej kontroli.

 

Źródło: NY Times | Fot. Dan Iggers via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!