Już pojutrze premiera powieści Julii Navarro

navarro-julia-w-przyszlym-roku-w-jerozolimie1Porywająca opowieść o losach dwóch rodzin, które podążając za marzeniami starają się oszukać swoje przeznaczenie.

 

Historia o zdradzie i zemście, możliwej i niemożliwej miłości, o wielkiej przygodzie w kraju pełnym nietolerancji i oburzenia.

Marian Miller, pracująca dla organizacji pozarządowej, zostaje poproszona o sporządzenie raportu o nielegalnych osiedlach żydowskich na terytorium Palestyny. Aby dobrze wywiązać się z zadania Marian chce mieć pewność, że dobrze rozumie sytuację po obydwu stronach konfliktu. W tym celu Marian aranżuje w Izraelu spotkanie z Ezekielem Zuckerem, starszym mężczyzną, który, jak wielu innych, ma wiele do powiedzenia, a także sporo do ukrycia. Ezekiel snuje swoją historię, jak gdyby była olbrzymią układanką z bardzo skomplikowanych drobnych elementów. Marian opowiada mu znaną sobie, arabską wersję tej historii.

U schyłku XIX wieku rodzina Zuckerów została wypędzona z rodzinnej Rosji z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Doświadczywszy okrucieństwa i niesprawiedliwego traktowania za rządów cara, wyruszyła do Ziemi Obiecanej. Tam Zuckerowie kupili działkę należącą do Ziadów, arabskiej rodziny, której głową był wtedy Ahmed. Dwóch mężczyzn, Ahmeda Ziada i Samuela Zuckera, połączyły więzy przyjaźni ponad religijnymi i politycznymi podziałami, która miała przetrwać pokolenia.

Ta intrygująca saga rodzinna, w której kulminacyjne wydarzenia przypadają na rok 1948, jest najambitniejszą jak dotąd powieścią Julii Navarro. To powieść szkatułkowa, której karty zaludniają postacie z krwi i kości, biorące własne przeznaczenie w swoje ręce, spełniające marzenia i walczące o życie.

W przyszłym roku w Jerozolimie to niezwykła powieść, pełna zapadających w pamięć bohaterów, których życie osobiste przeplata się z kluczowymi momentami w dziejach historii końca XIX i 1. połowy XX wieku, odzwierciedlająca życie w tak symbolicznych miastach jak: Petersburg, Paryż i Jerozolima. 

 

Bohaterowie tej powieści żyją u mojego boku,
zdołali mnie wiele nauczyć i stali się częścią mojej prywatnej historii. 

Julia Navarro

Najbardziej skomplikowana powieść w dorobku Julii Navarro.
Blisko tysiąc stron, na których historia miesza się z suspensem, dramatem i polityką.
Dziewiętnastowieczne dzieło napisane w XXI wieku.

J. M. Pozuelo Yvancos, „ABC Cultural”

Ambitna opowieść, której akcja zaczyna się u schyłku XIX wieku a kończy się w 1948 roku,
przybliżająca nam jedne z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii.

„Area Libros”

Intensywna i emocjonująca saga rodzinna, która zagłębia się w tajniki ludzkiej psychiki, oferując jednocześnie przejmujące twierdzenie, że ponad każdą ojczyzną są jeszcze ludzie.
„La Región”

Julia NavarroJULIA NAVARRO

Julia Navarro jest pisarką i dziennikarką, która w trakcie swojej kariery dziennikarskiej pracowała w prasie, radiu i telewizji. Po napisaniu kilku książek zaliczanych do literatury faktu, dotyczące aktualnej sytuacji politycznej opublikowała pierwszą powieść pt. Bractwo świętego całunu (2004). Książka szybko stała się bestsellerem, osiągając bezprecedensowy sukces i utrzymując się przez kilka miesięcy na pierwszych miejscach list sprzedaży zarówno w kraju, jak i zagranicą. Kolejne powieści Navarro, Gliniana Biblia (2005) i Krew niewinnych(2007) umocniły jej pozycję wśród krytyków i literackiej publiczności. Te trzy powieści sprzedały się na całym świecie w liczbie ponad 2,5 miliona egzemplarzy i doczekały się publikacji w 30 krajach, w tym m.in. w: Niemczech, Portugalii, Rosji, Korei, Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce. Powstałe nieco później: Powiedz mi, kim jestem (2010) oraz W przyszłym roku w Jerozolimie (2013) w mistrzowski sposób odnosiły się do dwudziestowiecznej historii, stanowiąc jednocześnie punkt zwrotny w karierze Navarro.

Za swoje książki Navarro otrzymała wiele nagród, w tym m.in.:

·         Premio Qué Leer za najlepszą hiszpańską powieść (2004),

·         VIII premio de los Lectores de Crisol (2004),

·         Premio Ciudad de Cartagena za najlepszą powieść historyczną (2004),

·         Premio Ciudad de Córdoba (2004)

·         Premio Pluma de Plata de Bilbao za najlepszą powieść (2005),

·         Premio Protagonistas de Literatura (2005),

·         Premio Más que Música de los Libros (2006),

·         Premio a la Mujer Más Admirada 2013 (przyznana przez czasopismo „Mujerhoy”).

Julia Navarro jest jedną z najbardziej wziętych hiszpańskich pisarek. Jej książka pt. Braterstwo świętego całunu wkrótce zostanie zekranizowana. Prawa do ekranizacji zakupiła hiszpańska wytwórnia filmowa Filmax International.

Navarro nie zgadza się z krytykami, którzy nazywają jej książki powieściami historycznymi. Nie podoba jej się, gdy porównuje się ją do Dana Browna lub Kena Folleta. Jak sama przyznaje, w trakcie pisania książki bardzo pomagają jej nawyki i umiejętności nabyte podczas wieloletniej pracy w mediach. Wertowanie dokumentów w poszukiwaniu informacji jest niezwykle łatwe dla dziennikarza i okazuje się bardzo pomocne w pracy powieściopisarza, w którego książkach historia stanowi tło dla fikcyjnych wydarzeń. Swoje powieści Navarro obmyśla na spacerach z psem Argosem. „Kiedy podczas pisania dopada mnie blokada i nie mogę ruszyć z miejsca lub nie jestem zadowolona ze sposobu, w jaki opowiadam daną historię, idę na spacer z psem. Argos spędza u mego boku kilka godzin, dotrzymując mi towarzystwa w trakcie pisania”, przyznaje Navarro. Wśród autorów, którzy wywarli na jej pisarstwo wpływ, Navarro wymienia: Lessing, Woolf, Tołstoja, Dostojewskiego, Puszkina, Cervantesa, Lopego de Vegę oraz Calderona de la Barca.

Źródło: informacja prasowa Wydawnictwa Albatros

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!