Premier przyznał nagrody literackie

To nie pomyłka – nagrody literackie zostały przyznane przez premiera, zarówno jeśli chodzi o powieściową prozę, literaturę faktu, jak i poezję. Kto został uhonorowany? Cóż to za nagrody? I na jak wiele mogą liczyć zwycięzcy? A przede wszystkim… w jakim kraju premier w ten sposób docenia twórców? Niestety na razie nie chodzi o Polskę.

9302572839_e5e2bdddd2_kTradycja corocznego przyznawania nagród literackich obowiązuje m.in. w Australii, a zatem premier, o którym mowa, to nie kto inny, jak Malcolm Turnbull. W tym roku zdecydował się przyznać osiemdziesiąt tysięcy dolarów, czyli równowartość niemal 320 000 tysięcy złotych, dwóm pisarkom. Kwota jest niemała, choć panie muszą się nią podzielić.

Pisarki, które zostały wyróżnione, to Lisa Gorton oraz Charlotte Wood. Druga z nich to autorka książki pt. The Natural Way of Things, natomiast pierwsza – The Life of Houses. Cieszyć się mogą jednak także ci, którzy znaleźli się na liście kandydatów – każdy autor otrzyma bowiem pięć tysięcy dolarów.

W sumie finalistów było trzydziestu, natomiast zgłoszonych pisarzy czterystu dwudziestu pięciu. Wstępnego wyboru dokonuje komitet znawców literatury, ostatecznie jednak decyzja nie jest podejmowana kolegialnie – należy ona do samego premiera. Turnbull niepierwszy podzielił nagrodę między dwoje autorów, w 2014 roku zrobił to także Tonny Abbott, w ostatniej chwili decydując się na dodatkowe włączenie Richarda Flanagana do grona laureatów.

Źródło: The Guardian | Fot. Robert Hensley via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!