Dylan nagrody nie odbierze, ale przemowę napisał

Bob Dylan nie pojawi się wprawdzie na uroczystej gali wręczenia Nagrody Nobla, ale napisał przemówienie, które zostanie odczytane. Piosenkarz uhonorowany został najbardziej prestiżowym tytułem w świecie literatury, przez długi czas zachowywał jednak w tej sprawie milczenie. Nie było jasne, czy w ogóle przyjmie nagrodę – teraz jednak wiadomo, że tak się stanie. Tyle że osobiście na bankiecie się nie pojawi.

5652698211_81208d62a1_bDziesiątego grudnia w Szwecji stawi się jednakże jego koleżanka po fachu, Patti Smith – i to ona zaśpiewa jedną z piosenek Boba Dylana, „A Hard Rain’s A-Gonna Fall”. Wykonanie ma być hołdem oddanym siedemdziesięciopięcioletniemu piosenkarzowi. Kto zaś odczyta przemówienie, które przygotował? Tego na razie nie wiadomo.

Nie tylko na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi. Rzecznika prasowa kapituły, Annika Pontikis, kiedy zapytano ją o to, kiedy Dylanowi zostanie wręczony dyplom i medal, odpowiedziała, że jeszcze tego nie ustalono. W tej chwili wiemy więc na pewno jedynie tyle, że w przemówieniu Dylana z pewnością pojawią się wyrazy wdzięczności. I słusznie. Szkoda tylko, że sam nie pojawi się w Szwecji.

Źródło: AP News | Fot. Martin Beek via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!