Najgłośniejsze nazwiska young adult 2016 roku

Grudzień to czas, w którym zalewają nas wszelkie zestawienia, rankingi, podsumowania i inne, wszelakie listy. Pojawiają się na nich i książki, i nazwiska, i właściwie wszystko, co tylko możemy wymyślić. Na łamach Booknews szał dopiero się zaczyna, a na pierwszy ogień bierzemy te pisarki i tych pisarzy, który w mijającym roku zrobili najwięcej szumu w literaturze young adult.

serpentkingAżeby jednak było zabawniej, wspomnimy o tych, których szerokie grono czytelników jeszcze nie zna. Ale pozna z całą pewnością w przyszłym roku, kiedy przekłady książek ukażą się w Polsce.

Zacznijmy więc od Jeffa Zentnera, który zadebiutował pozycją The Serpent King. Książka jest warta uwagi choćby ze względu na to, że w internecie na jej temat w grudniu huczy. Znajduje się w większości zestawień, które przedstawiają najlepsze pozycje 2016 roku – nie tylko te z gatunku YA. Coś więcej na ten temat? Oczywiście. Jest to książka roku według Amazonu, „Kirkus Reviews” i „Publishers Weekly”. „New York Times” też ocenia ją wysoko. Tutaj szczegóły na jej temat.

Kolejne nazwisko godne uwagi to April Genevieve Tucholkektóra w 2016 roku wydawała Wink Poppy Midnight. Narrator wystawia tutaj na próbę nasze zaufanie do niego, a pisarka przez pierwszoosobowy sposób opowiadania historii pokazuje, jak łatwo oszukać czytelnika. Ta książka to nie tylko historia miłosna o pewnym trójkącie, ale także thriller psychologiczny – z pewnością jednak ta pierwsza sfera sprawi, że i u nas znajdzie się na szczytach list bestsellerów.

Kto jeszcze jest wart uwagi? John Corey Whaley. Za swą Highly Illogical Behavior zgarnął prestiżową nagrodę. Dzieło jest pełne humoru i popkulturowych odniesień, przez co wpisuje się w trend, który ostatnio obserwujemy (Player One, anybody?). Warto także zwrócić uwagę na Mindy McGinnis, która w literaturze YA sprawdza się w roli „kryminalistki”. Jej The Female of the Species opowiada mocną historię, w której pojawią się zarówno gwałt, jak i zabójstwo.

A może by tak wspomnieć o kimś w gatunku fantasy? Oczywiście, ten segment w young adult rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Między innymi za sprawą Leigh Bardugo, która w tym roku wydała drugą część swojej sagi, Crooked Kingdom. Oprócz niego intrygującym autorem jest Caleb Roehrig, głównie ze względu na to, że za sprawą swojej Last Seen Leaving stara się w literaturę młodzieżową wpleść tradycyjną powieść suspensu.

Źródło: Mashable

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!