Książki, które niebawem staną się kanwą dla seriali

Lektury dobierać można wedle niezliczonej liczby kluczy – jednym z nich jest sięganie po dany tytuł z tej prostej przyczyny, że niebawem historia zmieni formę i słowo stanie się obrazem. W tym roku czeka nas wiele produkcji telewizyjnych opartych na literackich pierwowzorach, więc okazji do stosowania takiego klucza będzie sporo.

wolanie-kukulki-oprawa-twarda-dodruk-2014-galbraith-robert-pseud-jk-rowling-ksiazka_midi_365530_0003Co więc warto przeczytać, zanim pojawi się serial? Z pewnością Wołanie kukułki J. K. Rowling (piszącej oczywiście jako Robert Galbraith). Zapowiada się doprawdy świetna produkcja, a logo stacji BBC One właściwie jest równoznaczne znakowi telewizyjnej jakości. Na korzyść tego obrazu przemawia także fakt, że producentką wykonawczą jest sama autorka. Pierwszy tom zostanie przełożony na trzy godzinne odcinki – drugi i trzeci odpowiednio na dwa. W roli głównej zobaczymy Toma Burke’a, którego niedawno mogliśmy oglądać w Wojnie i Pokoju.

Być może jednak najbardziej wyczekiwaną ekranizacją serialową są Amerykańscy bogowie Neila Gaimana. Na temat tej produkcji od dawna było głośno, a termin potencjalnej premiery był często przesuwany. Teraz wiadomo już na pewno, że za kamerą stoi Bryan Fuller, który urzekł nas Hannibalem oraz Heroes. W roli głównej zobaczymy Ricky’ego Whittle’a, u boku którego zagra niesamowity duet – Ian McShane oraz Gillian Anderson. Za emisję odpowiedzialna będzie stacja Starz, a zatem krwawych wrażeń z pewnością nie zabraknie.

Na wielki hit zapowiadają się Wielkie kłamstewka Liane Moriarty. W tej produkcji już w marcu zobaczymy takie sławy, jak Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley czy Alexander Skarsgård. Przedsmak tego, co nas czeka, można poczuć oglądając poniższy trailer.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście na Ostre przedmioty Gillian Flynn, które na małym ekranie mogą powtórzyć sukces, który Zaginiona dziewczyna odniosła na dużym. Tym bardziej, że za produkcję odpowiada HBO, a w głównej roli zobaczymy Amy Adams. Oprócz tego prawdziwej uczty mogą spodziewać się entuzjaści literatury pięknej – BBC zajmie się bowiem Miniaturzystką Jessie Burton. Biorąc pod uwagę, że ta historia o miłości, obsesji, zdradzie i odkupieniu stała się jednym z najszybciej sprzedającym się debiutów w ostatniej dekadzie, producenci z pewnością mogą spodziewać się dużego zainteresowania.

Źródło: The Scotsman

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!