Najczęściej wypożyczana książka w ciągu ostatnich dwóch lat

Doskonale wiemy, jak prezentują się globalne listy bestsellerów – wydawcy dbają o to, byśmy na bieżąco i znali tytuły, które okupują szczyty tych zestawień. Ale jak wygląda sprawa w przypadku bibliotek? Wyniki wypożyczanych książek wydają się istotnym wyznacznikiem tego, po co – przynajmniej hipotetycznie – warto sięgnąć. W Wielkiej Brytanii sprawdzono więc, co w latach 2015–2016 czytano najczęściej.

32627578042_696c58d535_kKto triumfował? Oczywiście Paula Hawkins oraz jej Dziewczyna z pociągu. Fakt ten nie dziwi, biorąc pod uwagę po pierwsze świetny marketing, który zasadniczo nieskomplikowany tytuł przedstawia jako thriller psychologiczny, a więc coś z nieco wyższej półki, a po drugie fakt, że książka w samych USA sprzedała się w nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Zajęła zresztą w 2015 roku pierwsze miejsce w powieściowym zestawieniu bestsellerów New York Timesa.

Kto zajął drugie miejsce? Potentat rynku brytyjskiego, można by rzec, choć wielu kojarzy go bardziej ze Stanami niż Wyspami. Mowa oczywiście o Brytyjczyku, który akcję swych książek osadza w USA i do tego celu wykorzystuje niejakiego Jacka Reachera – wszyscy znamy pisarza pod pseudonimem Lee Child. Nigdy nie wracaj uplasowało się na drugim miejscu najchętniej pożyczanych książek, natomiast Zmuś mnie na trzecim.

Czwarte i piąte miejsca przypadły Jeffowi Kinneyowi z kolejnymi częściami Dziennika cwaniaczka (który znalazł się także na ósmym), a szóste Jamesowi Pattersonowi. Tuż za niekwestionowanym liderem gatunku chodliwej sensacji odnajdziemy zaś pozycję z literatury doprawdy pięknej, czyli powieść Harper Lee, Idź, postaw strażnika.

Źródło: TedxTech | Fot. Benjamin Ho via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!