Kapsuła czasu Juliusza Verne’a odkryta przez archeologów?

Amerykańscy archeolodzy z Explorers Club i ich koledzy z paryskiego Uniwersytetu Descartesa donoszą, że odkryli ciekawy artefakt – metalową kapsułę czasu, w której znajdują się nieopublikowane dotychczas utwory spod pióra Juliusza Verne’a. Ten pionier fantastyki naukowej znany jest przede wszystkim z dwóch powieści pochodzących z dziewiętnastego wieku – Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi oraz Podróży do wnętrza ziemi.

13798385953_c0d0db0f04_kJeśli odkrycie zostanie potwierdzone, czytelników czeka nie lada gratka. Ale jakie jest prawdopodobieństwo, że to naprawdę prace Verne’a? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że kopano w miejscu, gdzie Verne przebywał. Oprócz tego naukowcy dysponują próbkami jego pisma, dzięki czemu mogli porównać nowo odkryte teksty z tymi, które znajdują się w ich zbiorach.

Obecnie nie przesądzono jeszcze stuprocentowo, czy utwory z kapsuły czasu zostały napisane właśnie przez niego, ale badacze podkreślają, że to wysoce prawdopodobne. Nie wiemy jeszcze, co konkretnie odnaleziono – mogą być to zarówno krótkie formy, dzienniki, listy, jak i pełnoprawna powieść, co z pewnością byłoby najbardziej elektryzującym znaleziskiem. Niebawem ma zostać zaplanowana konferencja, podczas której naukowcy ujawnią zawartość tej literackiej czarnej skrzynki.

Jest to także dobra okazja, by przypomnieć, że Verne jest autorem kilkudziesięciu innych, mniej popularnych powieści. Może dzięki temu odkryciu zyskają one szersze grono czytelników? A nawet jeśli nie, to wykopalisko samo w sobie stanowić będzie istotne wydarzenie w świecie literackim – i niejeden czytelnik z pewnością zechce odświeżyć sobie, nomen omen, Podróż do wnętrza ziemi…

Źródło: Writers Write | Fot. T. Lilly via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!