Po fali samobójstw szkoła zakazuje „13 powodów”

Szkoła w Denver, w Colorado wycofała z bibliotecznego obiegu książkę 13 powodów Jaya Ashera, co jedni przyjęli z ulgą, drudzy wręcz przeciwnie, twierdząc, że żadna forma cenzury nie powinna mieć miejsca, szczególnie w szkole. Co sprawiło, że władze tej konkretnej placówki się na to zdecydowały? Siedem samobójstw, do których doszło w tym roku szkolnym.

5068a008274aceb1b-13-powodowWprawdzie 13 powodów trafiło na półki księgarń już w 2007 roku, ale dopiero teraz, po głośnym serialu stacji Netflix „13 Reasons Why”, trafiła na same szczyty list bestsellerów (także w Polsce). Jej przeciwnicy podkreślają, że gloryfikuje samobójstwo, czyni z niego sensację, a jednocześnie nie daje odpowiedzi na to, jak z nim walczyć. Zwolennicy twierdzą odwrotnie – że dramatyczne sceny i odebranie sobie życia przez Hannę Baker, wielu może przekonać, by szukać pomocy.

Jakby nie było, szkoła szybko zmieniła zdanie. Już po trzech godzinach zakaz wycofano, obawiając się przede wszystkim tego, jaki sygnał wysyła wprowadzanie cenzury. W dodatku przyznano, że nie odkryto żadnego związku pomiędzy samobójstwami w szkole a książką. Wcześniej znikła ona także w pewnym miasteczku w Minnesocie, ponieważ jeden z rodziców zauważył, że zawiera dość sugestywne opisy czynności seksualnych (w serialu Netfliksa przed bardziej drastycznymi odcinkami pojawiało się stosowne ostrzeżenie, w książce jednak próżno go szukać).

Jay Asher podkreśla, że rozmawiał z uczniami i władzami szkół we wszystkich pięćdziesięciu stanach. Podkreślał rolę nauczycieli i starał się przekonać młodych ludzi, że nie powinni mieć obaw przed sięganiem po pomoc. Czy udało mu się to osiągnąć swoją książką? Miejmy nadzieję, że tak.

Opis wydawcy:

„Istnieje 13 powodów śmierci twojej koleżanki. Ty jesteś jednym z nich”.

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

„13 powodów” to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa.

Źródło: News Channel 3 \ WREG Memphis

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!