Nowy międzynarodowy hit, tym razem prosto z Azji?

Problemy ludzi bogatych. Brzmi jak wyświechtana fraza, ale w przypadku tego artykułu mowa nie o pewnym skrócie myślowym, a tytule powieści spod pióra pewnego azjatyckiego pisarza. Powieści, która zawładnęła już listą bestsellerów New York Timesa i bezpardonowo zdobywa kolejne rynki. Właściwie wydaje się nie mieć z tym żadnego problemu – podobnie jak bohaterowie występujący na jej kartach z wydaniem trzystu tysięcy dolarów na akwarium z rybkami.

rich-people-problems-cover-052017-1495036437Pozycja, o której mówimy, jest częścią trylogii Szalenie bogaci Azjaci, za którą odpowiada Kevin Kwan. Po raz pierwszy wyszła w 2013 roku i już wtedy zebrała pochlebne recenzje, ale dopiero teraz stała się globalnym hitem. Dlaczego? Biorąc pod uwagę ostatnią popularność Opowieści podręcznej i innych książek, które przeżywają drugą młodość, łatwo się domyślić. Winne jest oczywiście Hollywood.

Ekranizacja trylogii z Constance Wu w roli głównej narobiła za oceanem sporo szumu, choć niektórzy podkreślają, że ma to związek z dość nietypowym posunięciem producentów – zdecydowali się bowiem, że cała obsada blockbustera będzie składała się wyłącznie z Azjatów. Bynajmniej nie było to oczywiste, biorąc pod uwagę ostatnie posunięcia castingowców za wielką wodą (por. Wielki mur, w którym główną rolę grał mało orientalny Matt Damon). Całą obsadę zobaczyć można tutaj.

Materiał źródłowy jest oczywiście pewną satyrą, zainspirowaną przez dzieciństwo Kwana. Spędził je w bogatej, uprzywilejowanej singapurskiej rodzinie, a jego dekadenckie wspomnienia stały się podwalinami opowieści, która według wielu krytyków znakomicie przenika azjatycką kulturę wzdłuż i wszerz.

Prawa do ekranizacji wykupiło studio Warner Bros, zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu tego roku w Kuala Lumpur i Singapurze. Data premiery nie jest jeszcze znana, ale jedno jest pewne – usłyszymy o tym filmie dużo wcześniej. I zapewne zobaczymy powieść Kwana na samych szczytach księgarskich topek.

W Polsce książka ukazała się w 2015 roku nakładem Wydawnictwa Znak, które tak ją reklamowało:

Nie jesteś miliarderem dopóki nie wydasz miliarda! Luksusowy prywatny odrzutowiec z ajurwedyjskim studio jogi i spa na pokładzie, studwudziestometrowy jacht wyposażony w salę balową, salon karaoke, kasyno, bar sushi, dwa baseny i kręgielnię, pełne przepychu posiadłości z ogrodami wielkości całej dzielnicy, ubrania wartości kilku mieszkań w Paryżu… Majątek Carringtonów? Nie, to drobiazgi należące do pewnego starego azjatyckiego rodu, którego bajkowe życie przypomina „Dynastię” na sterydach: wszystko jest tu większe, wspanialsze, droższe i egzotycznie piękne.

Czy w takiej scenerii i w otoczeniu takich ludzi może odnaleźć się ktoś spoza elity? To pytanie musiała zadać sobie Rachel Chu, która nieopatrznie zgodziła się na wyjazd ze swoim chłopakiem Nickiem do jego rodzinnego Singapuru. Nie spodziewała się, że trafi do gniazda bajecznie bogatych os, które tylko czyhają na jej pomyłkę i marzą o usidleniu Nicka.

Źródło: Slate, Vulture

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!