To pewne: będzie prequel Drakuli!

Strzeżcie się, Edwardzie Cullenie, bracia Salvatore, Lestacie de Lioncourt, oto bowiem powraca ten, od którego wszystko się zaczęło!

Systematyczne pojawianie się w szeroko pojętej popkulturze zdaje się potwierdzać rzekomą nieśmiertelność Drakuli, ale jeśli do tej pory mieliście jeszcze wątpliwości, czas je rozwiać. Najsłynniejszy wampir nie tylko powraca, ale czyni to z właściwym sobie przytupem – za stworzenie prequela powieści Brama Stokera odpowiadać będzie praprawnuczek samego autora. W dodatku książka jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, które otrzymało oficjalną autoryzację spadkobierców.

dracula-book-coverDrakul ukazać ma się w 2018 roku spod pióra Dacre Stokera, któremu towarzyszyć będzie w pisaniu JD Barker. Całość nie powstaje jednak od zera – zanim panowie przystąpili do wspólnej pracy, przeanalizowali legendy rodzinne Stokerów oraz niezredagowaną wersję oryginalnej powieści z 1897 roku. Szczególnie ten pierwszy element jest istotny, w powieści bowiem pojawi się sam autor pierwowzoru…

Akcja rozgrywać będzie się w 1868 roku, kiedy to dwudziestojednoletni Bram Stoker zacznie napotykać na swej drodze istoty, które później zdecyduje się opisać w książce – w szczególności z uosobieniem zła, które uwięzi w pewnej wieży. Jego przeżycia zostały odtworzone na podstawie notatek, krótkich form literackich i tego, co ostało się z oryginalnych manuskryptów pisarza.

Wygląda na to, że materiał jest dość ekscytujący, jako że o prawa do powieści bili się najwięksi giganci na rynku wydawniczym. Ostatecznie w Stanach zwyciężyła oficyna Putnam (która zapłaciła sześciocyfrową kwotę za prawa), a w Wielkiej Brytanii Transworld. Pojawiło się też zainteresowanie filmowców – na tyle duże, że już teraz Paramount zdecydował się na zakup prawa do ekranizacji. Odpowiadać za jej reżyserię ma Andy Muschietti, który stał za kamerą w najnowszej adaptacji To Stephena Kinga.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Dacre przywraca do życia postać Drakuli – w 2009 stworzył wraz z Ianem Holtem sequel oparty o zapiski Brama Stokera. Powieść nie stała się hitem i wzbudziła duże kontrowersje z powodu walki o prawa do wykorzystywania postaci. Oprócz tego Dacre nakręcił dokument o swoim słynnym przodku („Drakula spotyka Stokera”) i stworzył przewodnik turystyczny opisujący miejsca związane z Drakulą i jego twórcą.

Źródło: The Guardian | Fot.

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!