Stephena Kinga na ekranie nigdy nie za dużo?

Wydawało się, że dotarliśmy już do granicy i nawet najwięksi entuzjaści Kingowskiej prozy nie powinni spodziewać się informacji o kolejnych ekranizacjach (przynajmniej przez pewien czas). Tymczasem okazuje się, że to, co w tej chwili obserwujemy, jest jedynie czubkiem góry lodowej – a pod powierzchnią dzieje się znacznie więcej, niż wielu z nas przypuszczało.

10968906994_8deb8472f5_kMroczna Wieża raczej nie zaspokoiła fanów, Kingowi rzekomo wprawdzie się podobała, ale po kilku tygodniach od premiery nie miał oporów przed wypowiadaniem w wywiadach krytycznych uwag. Trudno też mówić o wielkim komercyjnym sukcesie, na który liczyli wszyscy ci, którzy wymarzyli sobie kontynuację w postaci serialu. Fiasko sprawiło, że pojawiła się niepewność co do innych planowanych projektów, ale wtedy…

Z kanałów pod Derry wyłoniło się To. Ekranizacja dzieła z 1986 roku zatrzęsła kasami biletowymi w całych Stanach Zjednoczonych i pokazała, że niepowalające wyniki Mrocznej Wieży to tylko niewielkie potknięcie. Z pewnością pomogło to wielu producentom i włodarzom stacji telewizyjnych na podjęcie kilku… dość ciekawych decyzji.

Od czego zacząć? Oto jest pytanie, szczególnie, kiedy w świecie Stephena Kinga dzieje się tak wiele.

Wśród plotek i pogłosek pojawiają się oficjalne komunikaty, a jednym z nich jest to: Talizman doczeka się ekranizacji! Za adaptację powieści pisanej wspólnie z Peterem Straubem odpowie przede wszystkim John Boone – zatrudniono go do napisania scenariusza, ale możliwe, że stanie również za kamerą. Jakiś czas temu mogliśmy poznać jego zdolności przy ekranizacji Gwiazd naszych wina, a w przyszłości okazję będziemy mieć także przy obrazie opartym o… Przebudzenie autorstwa niejakiego Stephena Kinga.

Dwie ekranizacje to za dużo? Dla Boone’a nie, bo prawdopodobnie to także on zajmie się Bastionem. Tak, tak, potwierdzają się informacje, że ta gigantyczna powieść doczeka się kolejnej adaptacji, ponownie w formie serialu. W tej chwili wchodzą w grę dwie stacje – Showtime oraz CBS (w wersji All Access, która obecnie odpowiada za nową odsłonę serii Star Trek).

Na tym nie koniec. Rebootowi ma zostać poddana także inna Kingowska ikona, Miasteczko Salem. Na jedno i drugie przyjdzie nam trochę poczekać, ale tymczasem mamy przecież zapowiedziany kolejny sezon Pana Mercedesa. Ekranizacje Gry Geralda oraz 1922 na Netfliksie. Kolejny sezon Dallas ’63 na Hulu… kolejną kinową część To… zupełnie nowy serial Castle Rock i… i pewnie o czymś zapomnieliśmy.

Źródło: Birth. Movies. Death / Movieweb | Fot. The USO via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!