Adaptacja „Terroru” Dana Simmonsa będzie miała zasięg globalny

Na ten serial czekają wszyscy fani zarówno Dana Simmonsa, jak i Ridleya Scotta. Duet ten gwarantuje bowiem nie tylko wysoką jakość produkcji i fabuły, ale także pewien filmowy magnetyzm, który do nowego serialu Amazona przyciągnąć ma najgłośniejsze nazwiska ze świata kinematografii. I nie tylko – bo wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie sieci także jest gigantyczne.

Ostatecznie producenci zdecydowali się na współpracę ze stacją AMC, która na świecie zasłynęła za sprawą wielkiego sukcesu Breaking Bad. Dzięki temu Amazon nie tylko będzie oferować serial on-line, ale trafi także bezpośrednio do dwudziestu ośmiu krajów jednocześnie.

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się produkcje realizowane jako antologie – i tak też stanie się w przypadku Terroru. Emisja przewidziana jest na przyszły rok, a w zdjęciach uczestniczą gwiazdy znane m.in. fanom serialu Outlander (Tobias Menzies), Gry o Tron (Ciaran Hinds) czy też Man Men (Jared Harris). Fabuła opiera się na historii arktycznej ekspedycji Johna Franklina, którą we właściwym sobie stylu przedstawił Dan Simmons na kartach powieści Terror.

terrorOpis wydawcy:

„Terror” odtwarza przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej z maja 1845 roku. Dwa statki – HMS Erebus i HMS Terror – pod dowództwem doświadczonego żeglarza, sir Johna Franklina, wyruszyły ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat, kosztem wielu istnień ludzkich, szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku. Na statkach zgromadzono spore zapasy żywności, które w teorii miały wystarczyć na około pięć lat. Wyposażono je w silniki, konieczne do przebijania się przez lód, i zapas węgla. Wtedy, w maju 1845 roku, ostatni raz widziano je w Anglii… Nawet dziś nie wiadomo dokładnie, jakie były losy poszczególnych uczestników owej podróży. Jednak Dan Simmons wykorzystał dostępne informacje, relacje z kilku późniejszych wypraw poszukiwawczych, skrawki wiedzy od tubylczych plemion, domysły i fantastyczne plotki… i stworzył kunsztowną opowieść o ostatnim rejsie dwóch statków, HMS Erebusa i HMS Terroru, które utknęły w lodzie, co stało się początkiem końca tej ekspedycji.

„Terror” to pasjonująca powieść z elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów, a jednak dająca się odczytać niczym szczegółowy dziennik pokładowy. Następujące po sobie tragiczne w skutkach wydarzenia poznajemy okiem nie tylko oficerów, szczególnie kapitana Croziera, ale również szarych członków załogi. Dan Simmons, zdobywca wielu nagród, między innymi Hugo Awards oraz w 1990 roku nagrody Locusa za powieść Hyperion, z literackim wyczuciem oraz niezwykłą pieczołowitością odtwarza przebieg jednej z najbardziej zagadkowych wypraw badawczych w całej znanej nam historii badań polarnych.

Źródło: Deadline.com | Opis wydawcy: Vesper

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!