Mein Kampf wyjdzie w Niemczech

Władze landu Bawarii dopuściły do druku manifest Adolfa Hitlera - Mein Kampf zostanie opublikowana po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej.
Samorząd bawarski nadal posiada prawa do tej pozycji i przez lata skutecznie blokował wszelkie próby wydania nowej niemieckiej edycji. W swych oświadczeniach władze landu podkreślały, że obawiają się użycia tej publikacji do celów propagandowych. Obecna zmiana w ich polityce wynika z faktu, że za rok wygasają prawa do Mein Kampf.

W 2012 roku podejmowano próby, by opublikować książkę wraz z odpowiednim komentarzem akademickim – planowano premierę na 2016. Plan ten porzucono ze względu na obiekcje tych, którzy przetrwali Holocaust. Przy tamtej okazji rząd bawarski zastrzegł, że Mein Kampf nigdy już nie powinno ukazać się w druku.

Ludwig Spaenle, bawarski minsiter kultury powiedział jednak niedawno, że rząd bawarski wycofuje swe obiekcje, które mogą w istocie godzić w „wolność nauki”.

Adolf Hitler napisał Mein Kampf („Moja walka”) w 1924, podczas czteroletniej odsiadki w więzieniu. Książka zawiera jego pogląd na sprawy rasowej czystości oraz wyraźnie mówi o nienawiści wobec Żydów i komunistów. Zawiera także wstępne plany Holocaustu. Od lat wydawana była w przekładach w innych krajach, niż Niemcy.

 

 

 

 
Źródło: The Independent.
Fotografia: Wikimedia Commons

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!