Bestsellery pierwszej połowy 2014 roku

W tym roku na wszystkich listach bestsellerów dzielą i rządzą książki z gatunku young adult. Dotyczy to zarówno książek tradycyjnych, jak i elektronicznych.

W drugiej z tych grup absolutnym liderem pozostaje John Green, którego Gwiazd naszych wina okupowała listę ebookowych bestsellerów Amazona od stycznia do czerwca. Niewiele gorzej radziła sobie papierowa wersja (a raczej wersje, bo pojawiało się ich kilka z racji przeniesienia powieści na ekrany kin), jednak podium musiała dzielić z powieściami Veroniki Roth pt. Niezgodna (jest to tytuł zarówno pierwszej części, jak i całej trylogii).

Zapewne nieprzypadkowo obie te książki trafiły na szczyty list bestsellerów w tym samym czasie, gdy pojawiły się oparte na nich filmy kinowe. Zanosi się również na to, że dwójka autorów będzie święcić kolejne sukcesy – John Green niebawem doczeka się ekranizacji innej swojej powieści, a w przypadku Niezgodnej na wielki ekran trafią wszystkie części.

Prym w pierwszym półroczu 2014 roku w literaturze faktu wiodła Sarah Young, autorka powieści Jesus Calling (w Polsce wydanej przez Esprit jako Jezus mówi do ciebie. Pozycja tej książki (dziewiąta w ogólnym rankingu) jest o tyle ciekawa, iż jest to typowo chrześcijańska literatura głównego nurtu – nie zaś jedna z idących pod prąd opracowań, które w ostatnich latach święciły sukcesy. W sferze ebooków absolutnym liderem była biografia Salomona Northupa, Zniewolony. 12 Years A Slave.

Źródło: Publishers Weekly

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!