Życie i czasy Stephena Kinga, Lisa Rogak

Zazwyczaj biografie omijam szerokim łukiem. Doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, a na półkach czeka tyle świetnych powieści, że szkoda mi czasu na poznawanie życia innych ludzi. Co mi po tym? Nawet jeśli wiedli wyjątkowo urozmaiconą egzystencję, wolę wsiąść na pokład statku kosmicznego z Simmonsem, albo wybrać się do nawiedzonego domu z Kingiem. Niespecjalnie interesuje mnie to, co którykolwiek z tych autorów robi po godzinach.

zycieBrałam więc dzieło Lisy Rogak do ręki z pewną rezerwą. Znam anegdoty Kinga, które powtarza przy licznych okazjach – wiedziałam więc, czego spodziewać się po tej książce. I jakże miła niespodzianka mnie spotkała! Życie i czasy Stephena Kinga wciągnęły mnie bez reszty, jak najlepsza powieść. Zaczęłam czytać do śniadania, ot tak, by sprawdzić, co owa Rogak spłodziła – na wieczór odłożyłam wszystko inne, co aktualnie wertowałam. Dałam się porwać biografii mistrza grozy.

Czy trzeba być jego wiernym fanem, by docenić tę pozycję? Absolutnie nie. To nie tyle opowieść o Stephenie Kingu, co raczej o człowieku, który odnajduje swoje miejsce w świecie show-biznesu, jednocześnie starając się nie oszaleć. To opowieść o facecie, który pije, ćpa i trzyma się całkiem nieźle. To także opowieść o człowieku z robotniczej rodziny, który wspiął się na sam szczyt hierarchii społecznej i nigdy nie spoglądał w dół – bo reszta świata zawsze plasowała się na równi z nim.

Jeśli nie znacie Kinga, ta książka może stanowić dla Was dobry początek znajomości. Mówię całkiem poważnie, jako osoba zazwyczaj nie sięgająca po takie pozycje. Jeśli mi się spodobało, to entuzjastom książek biograficznych tym bardziej. Zanim otworzyłam tę, byłam przekonana, że Lisa Rogak napisała bzdurną książkę – w końcu King od lat opowiada nam o swoim życiu w największych detalach. Kokaina, latanie, Tabby i inne ważne kwestie przewijają się non-stop w wywiadach, a dodatkowo wiele możemy dowiedzieć się z jego autobiograficznych pozycji. Co więc mogłaby zaoferować Rogak? Całkiem dużo. Spojrzała na Kinga z zewnątrz, rozmawiała z jego przyjaciółmi, bliskimi, a także zwykłymi mieszkańcami Bangor. Wszystko to pozwoliło stworzyć fascynujący obraz człowieka, który jest już żyjącą legendą.

Jeśli znacie jego książki, to tym bardziej pozycja dla was. Wiecie zapewne, że Stephen King nigdy nie skończy pisać na trzynastej stronie, że boi się latania czy psychoterapii, a także doskonale znacie scenę, gdy dowiedział się o dodrukach Carrie. I pewnie tak jak ja będziecie przekonani, że ta książka nie zaoferuje wam niczego nowego – w takim razie przygotujcie się jednak na niespodziankę. Jest tu dużo smaczków, które doceni niejeden fascynat Króla Grozy. Przeczytać możemy o jego własnych lękach, ale także mocnych stronach – czego nie uwypuklił w żadnym tekście autobiograficznym. Rogak oddała głos członkom zespołu, z którymi podróżował w trasie koncertowej, a także długoletnim współpracownikom. Bywało też tak, że King stał za drzwiami i przysłuchiwał się prowadzonym rozmowom. Sam jednak nie materiału do książki nie dostarczył. I być może to mówi o nim najwięcej.

Żaneta Madej

 

Opis wydawcy:

Biografia króla literackiego horroru – Stephena Kinga

Jego powieści od lat mrożą krew w żyłach czytelników na całym świecie i osiągają milionowe nakłady. Stephena Kinga nie trzeba reklamować. Co jednak się kryje za zbudowaną przez niego barykadą bestsellerowych tytułów?  Za przerażającymi opowieściami, którymi od lat żyją czytelnicy ? Jakie strachy dręczą pisarza, zamykającego  między okładkami niezliczone koszmary?

Lisa Rogak cofa się do nieusłanego różami dzieciństwa Kinga, rozmawia z jego przyjaciółmi i współpracownikami, śledzi niełatwe początki kariery i spektakularny sukces, na który King w pewnym momencie stracił nadzieję. Sukces przypłacony uzależnieniem od alkoholu i narkotyków…

Życie i czasy Stephena Kinga to próba zrozumienia fenomenu twórcy, którego miejscem zamieszkania jest „Ludowa Republika Paranoi” i który sam siebie określił „Big Mackiem wśród pisarzy”. Czy można jednak rozgryźć człowieka, dla którego „jedynym sposobem na powstrzymanie nieustannie narastającego strachu jest pisanie”?

Ta biografia to szerokie spojrzenie na życie Kinga, a także świetna przystawka dla tych,
którzy dopiero zaczynają smakować prozę mistrza.
The Boston Globe
Rogak z zadziwiającą skrupulatnością poskładała chaotyczne opowieści z życia Kinga
i przekształciła je w wartką narrację… Czyta się świetnie!
TIMES ONLINE UK
Rogak zbudowała przejrzysty wizerunek Kinga z chaotycznych faktów z życia autora
Times Online (UK)

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!