Szwedzki stół w Amazonie. Pisarze nie są zachwyceni

Znów zawrzało na linii pisarze-Amazon. Przez większą część roku chodziło jedynie o autorów publikujących pod szyldem Hachette, teraz zaś sprawa dotyczy self-publisherów. O co poszło? O to, co zawsze.

534450666_8d7f70b005_oJakiś czas temu Amazon wprowadził usługę Kindle Unlimited – umożliwia ona wykupienie dostępu do przeszło siedmiuset tysięcy pozycji, zarówno tych spod pióra self-publisherów, jak autorów publikujących w wydawnictwach. Przyjemność ta kosztuje 9.99 dolarów miesięcznie (ok. 36 złotych). E-czytelnicy są zachwyceni, bo za cenę dwóch czy trzech książek otrzymują dostęp do prawdziwie przepastnych zbiorów. Autorzy jednak nie są tak wniebowzięci.

Bob Mayer, specjalista w sferze ebooków, twierdzi, że jeszcze kilka miesięcy temu autorzy rzucali pracę, by poświęcić się pisaniu – i było to całkowicie uzasadnione z finansowego punktu widzenia. Teraz, gdy działa Kindle Unlimited, często muszą wracać na poprzednie stanowiska (o ile mają wystarczająco dużo szczęścia).

Dochodzy ze sprzedaży ebooków w tamtym roku wynosiły trzy miliardy dolarów, ale szacunki na 2014 rok nie są optymistyczne – Kindle Unlimited najpewniej zatrzymał dobrą passę (od 2012 do 2013 roku zanotowała 50% wzrost!). Nie jest to jednak jedyna dziedzina kultury, która przeżywa oblężenie idei „szwedzkiego stołu” – to samo ma miejsce w muzyce – Spotify; oraz telewizji – Netflix.

Najgłośniej rozbrzmiał głos Holly Ward, która pisze romanse. Pisarka twierdzi, że po dwóch miesiącach od przystąpienia do Kindle Unlimited, jej dochody spadły o 75%. Natychmiast zrezygnowała z usługi – która co do zasady jest dobrowolna. Tylko co do zasady, bo pisarze obawiają się, że jeśli do niej nie przystąpią, Amazon nie będzie promował ich książek.

Co przyniesie przyszłość? Pojawiają się pomysły o powołaniu zrzeszenia self-publisherów, a Apple i Barnes & Noble zacierają ręce, myśląc już o wszystkich tych autorach, którzy zdecydują się na sprzedaż swoich pozycji u nich (Kindle Unlimited zakłada wyłączność sprzedaży na Amazonie).

Źródło: New York Times | Fot. Gaby Kaminsky via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!