4 marca książka prezydenta Komorowskiego

Komorowski_Zwykly polski los_ramkaGratka dla wszystkich entuzjastów tego, co związane ze sceną polityczną. Prezydent napisał książkę i już za miesiąc z okładem pojawi się ona na półkach sklepowych. Tajni informatorzy donoszą, że nieśmiało rozpoczynająca się w mediach kampania prezydencka może mieć z tym coś wspólnego.

Zawiodą się jednak ci, którzy spodziewają się powieści w stylu House of Cards. Pozycja spod pióra Bronisława Komorowskiego należy do literatury faktu – i powstała przy współudziale znanego historyka, Jana Skórzyńskiego. Fani prezydenta nie będą zawiedzeni – w książce znajdzie się kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych zdjęć z prywatnych zbiorów Bronisława Komorowskiego. To jednak tylko dodatek – motywem przewodnim będzie poznanie autora i śledzenie jego losów podczas PRL-u. O dziwo okazuje się, że prezydent miał wówczas wiele wspólnego z rynkiem wydawniczym, choć nie w dzisiejszym tego słowa rozumieniu – zajmował się wydawaniem, drukowaniem, czy w końcu kolportowaniem literatury w podziemiu. Losy przyszłego prezydenta będziemy śledzić aż do 1989 roku, kiedy to został urzędnikiem w ministerstwie ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami.

Książka zatytułowana Zwykły polski los ukaże się nakładem Wydawnictwa Więź.

Bronisław Komorowski opowiada w tej książce o losach swojej rodziny, o ludziach, wydarzeniach i wyborach, które go ukształtowały. Poznajemy autora jako wydawcę, drukarza i kolportera podziemnej literatury, organizatora manifestacji patriotycznych w czasach PRL, więźnia politycznego. Obok wielkiej historii znajdziemy tu także wspomnienia o poszukiwaniu zajęć dorywczych, wyjazdach na saksy, pracy nauczyciela i ankietera. Swą opowieść o „zwykłym czy niezwykłym, ale na pewno polskim losie” Bronisław Komorowski kończy w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: Polskie Radio

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!