George R.R. Martin mówi o premierze „Wichrów zimy”

George R.R. Martin SMASHKiedy pojawią się Wichry zimy, szósta odsłona epickiej sagi, którą zekranizowało HBO? To pytanie zadają sobie fani od 2011 roku, kiedy to ukazał się ostatni tom cyklu Martina. Przez te cztery lata pojawiały się różne pogłoski i spekulacje – najpierw mieliśmy po prostu cierpliwie czekać, bo pisanie książek to nie praca w fabryce. Potem była mowa o końcówce 2014 roku, a następnie o tym, że książka pojawi się na półkach księgarń jakoś w 2015 roku. Ostatni news był jeszcze bardziej pesymistyczny – oświadczono, że w tym roku nie dane nam będzie powrócić do Westeros.

Kiedy więc jest szansa? Oficjalnie Martin ani wydawca nie podają żadnego możliwego terminu. Nieoficjalnie spekulowało się więc, że w grę wchodzi 2016 rok – dłuższe oczekiwanie wydawało się przesadą. Tymczasem głos zabrał sam autor, który tchnął w serca fanów nieco optymizmu. Komentując pytanie fana na LiveJournal oświadczył, że cieszy się, iż Wichry zimy nie znajdują się w żadnych oficjalnych planach wydawniczych – bo przez lata starał się przekonać wydawców, by nigdy nie umieszczali w nich jego książek.

Martin podkreśla, że w tym przypadku udało mu się przekonać wydawnictwo HarperCollins, by nie umieszczało powieści w planach. Ostatecznie więc trudno powiedzieć, czy nieobecność Wichrów zimy w planach na 2015 rok spowodowana jest siłą perswazji autora, czy faktem, że książka w tym roku się nie ukaże. Optymiści zapewne wybiorą pierwszą opcję.

Źródło: Variety Report | Fot. uncle_shoggoth via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!