Marc Levy – Powtórka

Gdyby Nicholas Sparks pisał thrillery

powtorkaTak zaczyna opis tej książki wydawca, ale my zacznijmy od tego, kim jest sam autor. We Francji zna go każdy entuzjasta czytania, jednak u nas nazwisko może okazać się cokolwiek enigmatyczne. Kojarzymy, że ktoś taki istnieje, w którymś kościele bije dzwon, ale nie bardzo wiemy w którym. Oto więc Marc Levy w pigułce: zaczynał jako wolontariusz Czerwonego Krzyża, potem koordynował służbami ratowniczymi na szczeblu wojewódzkim we Francji, a następnie założył studio graficzne w Stanach. Koniec? Oczywiście, że nie. Levy wrócił do Francji i rozpoczął kolejny biznes – tym razem architektoniczny. Był rok 1991 i wszystko wskazywało na to, że Francuz będzie imał się coraz bardziej wymyślnych profesji.

Siedem lat później zaczął pisać książkę – książkę, która stała się lawiną. Jak w niebie stało się bestsellerem, a w 2005 roku Hollywood w osobie Stevena Spielberga wziął się za ekranizacje. Marc Levy wszedł przebojem na międzynarodowy rynek literatury i urzęduje tam z sukcesami do dzisiaj. Jeśli oglądaliście Jak w niebie z Reese Witherspoon i Markiem Ruffalo, macie już dobre pojęcie o tym, jakie historie tworzy Levy – motywem przewodnim jest wątek obyczajowy (czy romantyczny), zaś wszystko to otacza jakiś element nadprzyrodzony. W przypadku Powtórki, którą dziś mamy na tapecie, jest to podróż w czasie.

Główny bohater zostaje niefortunnie zadźgany, po czym wraca do przeszłości, by odkryć, kto dybie na jego życie i dlaczego. W tym wszystkim pojawiają się dwie kobiety, które sprawią, że życie protagonisty zaliczy kilka mocnych zakrętów. Trzeba Marcowi Levy’emu oddać, że nie przytłoczył czytelnika „ciężarem romansowym”. Czytelnicy płci męskiej mogą do takich książek podchodzić jak pies do jeża, jednak w tym przypadku nie mają się czego obawiać. Francuz nie serwuje banałów, a cały obyczajowy wymiar historii wciąga.

Język jest adekwatny do opowiadanej historii, choć w sferze dialogów zdarzają się momenty, gdy widzimy, że mamy do czynienia z postaciami w książce, a nie prawdziwymi ludźmi. W tej sferze występuję zasadniczo jedyny zgrzyt całej konstrukcji – a sprowadza się do rzeczy błahej, jakkolwiek potrafiącej czytelnika poirytować. Mianowicie, chodzi o wykrzykniki! Trudno zliczyć, ile pojawią się ich w tej powieści! Wiemy nie od dziś, że wykrzyknik niekoniecznie musi oznaczać krzyk, ale bez przesady! Czasem ma się wrażenie, że jest ich więcej, niż kropek!

Ale to tylko techniczny mankament – najpewniej element stylu wprowadzony celowo, by zdynamizować dialogi. Oprócz tego jednak trudno wykryć cokolwiek, co przeszkadzałoby nam w lekturze. Nic nie ciąży na jej lekkości – a lekką ona zaiste jest. Taka miała być w zamierzeniu i taka autorowi wyszła. Płynie się przez tę książkę z przyjemnością, pozwalając wciągnąć się w historię, która niejednego na końcu zaskoczy.

Reasumując, Powtórka to solidna powieść obyczajowo-sensacyjna z elementami fantastyki, na którą warto się skusić, jeśli chcemy spędzić przyjemnie kilka wieczorów. Marc Levy udowodnił tą powieścią, że potrafi wciągająco opowiadać o relacjach międzyludzkich, w niekoniecznie tradycyjny sposób. A czy tytułowa powtórka będzie powtórką z rozrywki, jeśli czytaliśmy już tego typu książki? I tak, i nie. Najlepiej przekonać się na własnej skórze, bo jakakolwiek nie byłaby odpowiedź, lektura tej książki to udanie spędzony czas.

JJ

Opis wydawcy:

MIŁOŚĆ ŻYCIA TO MIŁOŚĆ REALNA, A NIE WYŚNIONA

Rankiem 9 lipca 2012 roku, kilka dni po swoim ślubie, Andrew, reporter śledczy „New York Timesa”, biegał jak co dzień wzdłuż rzeki Hudson, gdy nagle poczuł ostry ból i upadł w kałuży krwi. Kiedy odzyskał przytomność, okazało się, że jest 7 maja 2012 roku – dokładnie dwa miesiące wcześniej. Od tego momentu Andrew ma sześćdziesiąt dni, aby odnaleźć swojego mordercę. Sześćdziesiąt dni, aby zdecydować, jak ma wyglądać jego życie. Wyrusza więc w szalony pościg od Nowego Jorku do Buenos Aires, aby zmienić przeznaczenie. I przekonać się, która z kobiet jest jego prawdziwą miłością.

Zagadka goni zagadkę, wątek kryminalny splata się z historią miłosną i zmierza ku zaskakującemu zakończeniu.
Doskonały thriller o dziennikarzu „New York Timesa”, który musi zdążyć przed najważniejszym deadline’em swojego życia…
KIRKUS REVIEW

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!