Oryginalna obwoluta Hobbita na wystawie

„Znamiona geniuszu” to ciekawa inicjatywa Biblioteki Bodleian. W jej ramach na wystawie pojawią się prawdziwe perełki, nie tylko literatury. Tym razem odwiedzający mogą zobaczyć na przykład tekst Wielkiej Karty Swobód – dokumentu z trzynastego wieku, który nadal obowiązuje w Wielkiej Brytanii i który traktowany jest ze znacznie większą czcią, niż nasza Konstytucja 3 Maja.

Ale nie to najbardziej interesuje mole książkowe. Od jakiegoś czasu mogli podziwiać Pierwsze Folio Szekspira czy Biblię Gutenberga – teraz przyszedł czas na coś, co dla wielu z nas jest jeszcze większą atrakcją. Chodzi o oryginalną okładkę (czy bardziej precyzyjnie, obwolutę) pierwszego wydania tolkienowskiego Hobbita. Organizatorzy podkreślają, że ich celem było pokazanie, namacalnych efektów geniuszu – a więc właśnie tych wszystkich niesamowitych książek i manuskryptów, które znajdują się na wystawie.

Jeśli będziecie w okolicach Oksfordu, nie przegapcie okazji. Wystawa będzie otwarta do 20 września 2015 r. Wszystkim innym pozostaje rzucić okiem na zdjęcia wykonane przez Tolkien Society.

Źródło: Tolkien Society

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!