Kolejna część „Pięćdziesięciu twarzy Greya” wykradziona!

Niektórzy nie muszą czekać do 18 czerwca (kiedy to ma miejsce światowa premiera nowej książki E. L. James). Powieść zatytułowana po prostu Grey, w której autorka ukazuje tę samą historię, lecz z perspektywy tytułowej postaci, została wykradziona.

17056390621_c0cf95481f_hDonosi o tym brytyjski dziennik „Daily Mail”, twierdząc, że maszynopis zaginął wczoraj i obecnie istnieje uzasadniona obawa, że złodzieje będą próbowali wypuścić powieść jako pirackiego ebooka, lub sprzedać ją sieciom tydzień przed premierą. Wydawca E. L. James, Penguin Random House nie komentuje sprawy ze względu na toczące się postępowanie.

To nie pierwszy raz, gdy głośny manuskrypt zostaje wykradziony przez premierą. Zdarzyło się do także J. K. Rowling w 2007, kilka dni przed premierą ostatniego tomu z Harrym Potterem – a warto wspomnieć, że przedsięwzięto w tej kwestii wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Wcześniej w 2003 roku Harry Potter również padł ofiarą kradzieży – jeden z operatorów wózków widłowych schował egzemplarz w swoim zestawie śniadaniowym i próbował sprzedać później brytyjskiej bulwarówce.

Idolka E. L. James, Stephanie Meyer, również miała do czynienia z taką sytuacją – i w jej przypadku miało to poważne konsekwencje. Meyer w 2008 roku pisała kolejną część Zmierzchu, opowiadaną z perspektywy Edwarda Cullena, jednak maszynopis został wykradziony i udostępniony publicznie w internecie. W efekcie Meyer uznała, że nie będzie kontynuować pisania książki i porzuciła ją.

Źródło: The Guardian | Fot. faungg’s photos via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!