A gdyby tak płacić autorom za każde przewrócenie strony?

Brzmi surrealistycznie? Nie dla Amazonu, ponieważ sklep wyszedł z nowym planem, który zakłada, by płacić autorom za każdą stronę, jaką czytelnik przerzuci na swoim Kindle’u.

14822044798_a00261fed8_kZałożenie jest proste – przy książkach elektronicznych liczy się zupełnie co innego, niż przy papierowych. Czytelnik tradycyjny chce, by opowieść miała odpowiednią objętość. Chce widzieć, że trzyma w rękach coś, co swoim wyglądem sugeruje, że będzie miał do czynienia z ciekawą przygodą. Ale w przypadku ebooka jest inaczej – tutaj liczy się tylko sama treść, a nie forma. Ale jak zachęcić autorów, by przyjęli taki sam punkt widzenia? W bardzo prosty sposób, uznał Amazon, płaćmy im za każdą przewróconą stronę.

Co to spowoduje? Z pewnością więcej napięcia, cliffhangerów, nierozwiązanych tajemnic i… ogólnie rzecz biorąc, rzeczy ciekawych, dla których przewracamy kolejne strony naszych ulubionych książek. Ale czy czytelnik zapłaci z tego powodu więcej? Oczywiście, że nie. Cała inicjatywa ma na celu zmiany po stronie autorów – Amazon chce zachęcić ich do pisania ciekawszych, bardziej zagadkowych, pełnych napięcia książek.

Sklep dysponuje miesięczną pulą pieniędzy, z której pokrywa ich honorarium. Zmienia się ona w zależności od ogólnych wyników, a w tym miesiącu wynosi ok. 3 milionów dolarów (ok. 11 milionów złotych). W nowym programie będzie się wypłacało autorom wynagrodzenie np. w taki sposób: jeśli w miesiącu wszyscy klienci Amazona przeczytaliby 100 000 000 stron, a pula wynosiłaby dziesięć milionów, twórca stustronicowej książki, którą przeczytano by sto razy, zarobiłby równo tysiąc dolarów (czyli ok. 3700 złotych). Biorąc pod uwagę, że mało która książka liczy jedynie sto stron, wygląda na to, że autorzy stratni nie będą. My zaś z zaciekawieniem będziemy przyglądać się, jak działa nowy system i czy zrewolucjonizuje rynek.

Więcej szczegółowych informacji można zasięgnąć z artykułu Łukasza Kotkowskiego na Spider’s Web.

Źródło: kdp.amazon.com | Fot. ljung80 via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!