Harlan Coben – Krótka piłka

Jest 1996 rok. Pamiętacie, co wtedy robiliście? Harlan Coben z pewnością, bo jego kariera właśnie nabierała dzikiego rozpędu. Rok wcześniej wydał pierwszą książkę, w której występował Myron Bolitar, a druga miała potwierdzić jego mocną pozycję na rynku.

f4e4ccb058Międzynarodowa kariera amerykańskiego autora nie zaczęła się jednak jak od magicznej różdżki. Pierwszą powieść Coben wydał w 1990 roku, nosiła tytuł Mistyfikacja i… cóż, jest najlepiej znana tym najwierniejszym fanom autora. Druga pojawiła się w 1991 roku – była to Klinika śmierci, która jest nieco szerzej kojarzona, ale tylko za sprawą całego tego szaleństwa, które nastąpiło po cyklu z Myronem Bolitarem.

A kim jest ten słynny bohater? Warto go znać, bo stanowi jedną ze współczesnych ikon thrillera, czy nawet szerzej, popkultury. Coben zaczynał swoją karierę wprawdzie bez niego, wychodząc z założenia, że będzie publikował tzw. stand alone, samodzielne książki, ale szybko zmienił zdanie. Wymyślił postać byłego koszykarza, który na życie zarabia reprezentując przeróżnych sportowców – i najczęściej zostaje wciągnięty w wir tajemniczych zdarzeń i zabójstwami związanymi z reprezentowanymi osobami. Seria okazała się tak poczytna, że Harlan Coben w latach 1995 – 2001 pisał książki wyłącznie z Bolitarem. Dziś można bez cienia przesady stwierdzić, że to grzech ich nie znać.

Krótka piłka to z całą pewnością współczesny amerykański klasyk – jest to drugi tom cyklu, ale jeśli to od niego zaczynacie przygodę z Myronem, nie macie się o co obawiać. Coben zadbał o to, by każdy czytelnik szybko odnalazł się w jego świecie, więc nie ma wielkiego znaczenia, w którym momencie do niego wchodzimy. Ale przyjrzyjmy się opisowi wydawcy:

Mecz US Open zostaje przerwany przez odgłos strzału.  Ofiarą okazuje się zabita przed stadionem dwudziestoczteroletnia  tenisistka, Valerie Simpson. Sześć lat wcześniej zapowiadała się  na gwiazdę, jednak nieoczekiwane załamanie nerwowe  położyło kres jej karierze.

Valerie zamierzała jednak wrócić do sportu, a jako swojego agenta zaangażować właśnie Myrona Bolitara.W przerwanym meczu brał udział klient Myrona, Duane Richwood,  świetnie rokujący młody, ciemnoskóry debiutant.  Chociaż kiedy padał strzał, cały stadion widział go walczącego  na korcie, to właśnie Duane stał się podejrzanym numer 1.Myron nie ma wyjścia – aby ocalić karierę i dobre imię swojego  klienta, musi działać szybko. Razem ze zblazowanym przyjacielem,  Winem, będzie musiał połączyć kawałki układanki, które pokierują  ich do ekskluzywnego klubu, w którym pewnej letniej nocy  popełnione zostało morderstwo…

Harlan Coben

Harlan Coben

Ktoś, kto nie zna Harlana Cobena, mógłby pomyśleć, że pisze thrillery sportowe. Byłoby to jednak błędne przekonanie, bo nie trzeba być zagorzałym fanem tenisa czy innych dyscyplin, by czerpać wręcz chorobliwą przyjemność z lektury Krótkiej piłki czy pozostałych książek z Bolitarem. Sama postać wykreowana została przez Cobena z wielkim kunsztem – i to ona stanowi jeden z największych atutów tej pozycji. Myron jest „ludzkim” bohaterem, który nadaje najbardziej upiornej historii sporą dozę dystansu. Dzieje się tak za sprawą wyjątkowego poczucia humoru, które po lekturze którejkolwiek z książek zapamiętacie do końca czytelniczego życia. Niewiele jest takich postaci w literaturze popularnej – ale jeśli już się pojawiają, zapadają czytelnikom w pamięć na długie lata. I zazwyczaj nie kończą swoich przygód na jednym tomie – dokładnie tak, jak Myron Bolitar. Doczekał się on dziesięciu tomów, po czym autor zdecydował się sięgnąć po młodszych czytelników, wydając trzy kolejne książki z Mickeyem Bolitarem (którego wujem jest właśnie Myron).

Widać więc od razu, że seria tworzona jest z rozmachem – rozmachem, który nie był pierwotnym założeniem autora, co to, to nie. Wynikł on z popytu, potrzeby rynku, czyli innymi słowy zainteresowania czytelników. Miliony Amerykanów pochłaniało z wypiekami na twarzy nowe książki z Bolitarami, więc ten systematycznie dostarczał im nowych, fascynujących historii. Szybko też zyskały międzynarodowy rozgłos, a u nas duża ich część okupowała szczyty list bestsellerów.

Seria z Myronem Bolitarem to niewątpliwie fenomen, a Krótka piłka to z całą pewnością powieść, którą można określić mianem współczesnego klasyka. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana thrillera, bez względu na to, czy zna już twórczość Cobena, czy nie. Polecam!

Darmowy fragment:
pdf-icon

Fot. (Coben) ALA The American Library Association via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!