Nowa powieść Ethana Hawke’a w listopadzie!

Aktorzy, celebryci, gwiazdy sportu… wszystkich ich łączy chęć publikowania. Najczęściej sięgają po tzw. vanity press, ale nie zawsze. Dobrym przykładem „dobrego pisarskiego celebryty” jest znany hollywoodzki aktor, Ethan Hawke. Napisał i wydał już dwie powieści, a w listopadzie ukaże się trzecia książka spod jego pióra. Wszystkie trzy zbierają dobre recenzje, a krytycy podkreślają, że nie są to zwykłe czytadła, jakich moglibyśmy spodziewać się po osobach, które z literaturą zawodowo nie mają wiele do czynienia.

4390652577_c45668b6fe_oTym razem Hawke przenosi nas do piętnastego wieku, a konkretnie roku 1483. Głównym bohaterem jest kornwalijski rycerz, Sir Thomas Lemuel Hawke, który w pierwszych scenach właśnie wjeżdża na pole bitwy, by zetrzeć się z wrogiem. Rycerz nie bez powodu obawia się o swoje życie – i strach ten jest na tyle przemożny, że w przededniu bitwy pisze list do swoich dzieci. Wspomina w nim o wartościach, które pozwalają godnie przeżyć swoje życie i stawia egzystencjalne pytania, które mają pomóc ukształtować charaktery swoich latorośli.

Dlaczego żyję? Gdzie znajdowałem się przed narodzinami? Co stanie się ze mną po śmierci? – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi szuka Hawke w swoim liście. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, bowiem aktor pisał tę książkę z myślą o swoich własnych dzieciach – chciał przekazać im pewne wartości, ale nie jako nudne kazanie.

Książka nosi tytuł Rules for a Knight i w USA reklamowana jest jako inteligentna pozycja z gatunku young adult, która łączy arturiański rozmach z przedstawieniem ważkich, także współczesnych tematów.

Źródło: The Guardian | Fot. Made In Hollywood via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!