Ekranizacje książek dominują nie tylko w kinach, ale i w social media

Wedle badań przeprowadzonych przez Publishers Weekly (największym tygodniku dla wydawców, bibliotekarzy, księgarzy oraz agentów literackich), luty był miesiącem ekranizacji książkowych. Stanowiły one jeden z najchętniej poruszanych tematów w social media – na 10 najpopularniejszych pozycji, o jakich dyskutowali internauci, sześć dotyczyło książek, które zostały przekształcone w obrazy na wielkim ekranie.

Najchętniej poruszaną kwestią była ekranizacja książek Veroniki Roth (seria Divergent – w Polsce wydawana przez Amber jako Niezgodna). Jest to pozycja z literatury młodzieżowej, która wedle wydawcy zdetronizowała znane Igrzyska śmierci. Na korzyść tej opinii przemawiają statystyki – dwa pierwsze tomy (Niezgodna i Zbuntowana) rozeszły się w nakładzie pięciu milionów kopii. Trzeci tom (Wierna) w jeden dzień osiągnął wynik pół miliona sprzedanych egzemplarzy.

Na drugim miejscu uplasowała się Vampire Academy, która oparta będzie na powieści spod pióra Richelle Mead z 2007 roku (w Polsce ukazała się trzy lata później nakładem Naszej Księgarni). Zaraz za nią znalazł się kolejny tom w trylogii Veroniki Roth.

Jak zatem widać, prym w social media wiodą pozycje z gatunku young adult. Na czwartym miejscu uplasował się Lone survivor (Ocalony) – film oparty o pozycję z literatury faktu, tj. o wspomnienia jednego z żołnierzy biorącego udział w wojnie afgańskiej. Główne role grają Mark Wahlberg, Taylor Kitsch i Emile Hirsch.
Na piątym miejscu znajduje się dzieło utrzymane także w klimacie wojny, choć w tym przypadku chodzi o połowę dwudziestego wieku. Mowa o „Obrońcach skarbów”, która stanowi ekranizację książki Roberta Edsela i Breta Wittera (The Monuments Men: Allied Heroes, Nazi Thieves, and the Greatest Treasure Hunt in History, w Polsce wydana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego jako Obrońcy dzieł sztuki. Alianci na tropie skradzionych arcydzieł). Główne role przypadły George’owi Clooneyowi (który także reżyseruje), Mattowi Damonowi, oraz Cate Blanchett.

Źródło: Publishers Weekly

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!