Harlan Coben – Zostań przy mnie

20 marca 2012 roku był w USA dość znaczącą datą. Na ten dzień czekali wszyscy ci Amerykanie, którzy uwielbiają rodzime mystery thrillers (czyli chyba wszyscy czytający), a także ci, którym nieobce są największe nazwiska amerykańskiego thrillera. Jednym z nich, a konkretnie tym największym, jest Harlan Coben. W marcu 2012 roku wydał Zostań przy mnie – powieść, która utrwaliła jego renomę jako niepodzielnego króla thrillera w Stanach Zjednoczonych.

77e4d12d94A mogło być przecież różnie – Coben od lat wydawał książki, które systematycznie plasowały się na samym szczycie list bestsellerów New York Timesa oraz innych zestawień. Presja była duża, a czytelnicy oczekiwali, że kolejny stand–alone bez Myrona Bolitara będzie czymś, co na długo zapadnie im w pamięć. Oczekiwali także, że zobaczą typowy Cobenowski błysk – szereg pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczy, które ostatecznie układają się w spójną całość. Czy Harlan Coben stanął na wysokości zadania? Po lekturze wniosek może nasuwać się tylko jeden…

Amerykański thriller ma tylko jednego mistrza. I bez wątpienia jest nim właśnie pisarz z New Jersey. Zostań przy mnie to opowieść dla niego typowa – mamy tutaj trzy równoległe wątki, początkowo różniące się ze sobą tak, jak czerń i biel. Z czasem autor odkrywa przed nami powiązania i punkty styczne, dzięki którym wiemy już, w którym kierunku biegnie intryga… albo wydaje nam się tylko, że wiemy.

Jak zawsze u Cobena jest wątek z przeszłości – czasem są to nierozwiązane sprawy, innym razem zaginione osoby, tym razem to mroczne sekrety osobiste i życie, które jedna z postaci dawno zostawiła za sobą. Książka ta ma też jednak drugie dno, zapewne bardziej obiecujące dla czytelników spoza USA – chodzi bowiem o odarcie z mitów tzw. american dream. Na przykładzie swoich bohaterów Coben pokazuje, że koncepcja ta nie jest tak różowa, jak się nam wydaje. Uwydatnia monotonię życia w niewielkiej społeczności i wszystkie te sprawy, które powodują, że przeciętny Amerykanin chce od życia czegoś więcej, niż tylko stabilności i powtarzalności.

Ta sfera powoduje, że tę powieść nakręca nie samo zabójstwo, a bohaterowie. To ich historie śledzimy z ciekawością, wsiąkając w przedstawiony świat już od pierwszych stron. Końcówka sprawi, że poświęcimy sporo czasu na refleksję nad zabójstwem, jakkolwiek w trakcie lektury zapewne nieraz złapiecie się na tym, że zżyliście się z bohaterami. I nie powinno to nikogo dziwić – jest to kolejny znak rozpoznawczy Cobena. Lektura Zostań przy mnie to czysta przyjemność, przed którą nikt nie powinien się wzbraniać. Jednocześnie to dobry moment, by przygodę z Harlanem rozpoczęli ci, którzy nie czytali innych książek – ta z pewnością uwidoczni Wam, dlaczego autor ten sprzedał ponad sześćdziesiąt milionów egzemplarzy swoich powieści na całym świecie.

Dodatkowym atutem jest to, że nowe wydanie jest świetnie przetłumaczone i świetnie zredagowane, z dbałością nie tylko o oddanie Cobenowskiego stylu, ale także poprawności i lekkości pióra. Ciemna szata graficzna stanowi dobre zwieńczenie całości – całości, która zachwyca i zachwycać musi, wszak mamy do czynienia z mistrzem w swoim fachu.

Żaneta Madej

Opis wydawcy:

Megan Pierce wiedzie życie będące ucieleśnieniem American Dream: u boku męża. w domu z ogrodem i basenem, realizując się jako matka nastoletnich dzieci i żona. W jej przypadku stabilizacja nie jest jednak równoznaczna z osobistym szczęściem. Megan tęskni za swoją bujną przeszłością striptizerki w Vegas i Atlantic City, za pełnymi pożądania spojrzeniami mężczyzn, za pulsującą muzyką i migoczącymi światłami sceny. Ray Levine stał kiedyś u progu wielkiej kariery w dziedzinie fotoreportażu, niestety życie dało mu wycisk i zawodowo spadł na samo dno: pracuje jako paparazzi do wynajęcia w agencji świadczącej usługi niedoszłym celebrytom. Swoje frustracje topi w alkoholu. Broome jest detektywem, któremu nie daje spokoju sprawa zagadkowego zniknięcia przykładnego ojca rodziny, Stewarta Greena. Sprawa sprzed lat, której nie udało mu się rozwiązać. Choć niedługo przechodzi na emeryturę, wciąż prowadzi śledztwo i regularnie raz w roku odwiedza rodzinę zaginionego.

Megan, Ray i Broome. Troje ludzi połączonych skrywanymi za fasadą codzienności sekretami, których istnienia nie podejrzewają nawet ich najbliżsi. Wiele lat temu w ich życiu wydarzyło się coś, co teraz może je ostatecznie zrujnować. Kolejne tajemnicze zaginięcie mężczyzny w święto Mardi Gras, dokładnie w siedemnastą rocznicę zniknięcia Greena, doprowadzi do ujawnienia łańcucha zbrodni, których nikt dotąd ze sobą nie powiązał…

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!