Autor języka Dothraki wydaje książkę

Kto sądził, że George R. R. Martin był odpowiedzialny za słowa wypowiadane przez Khala Drogo na ekranie telewizora, mylił się… przynajmniej po części, bowiem to nie autor Gry o Tron wymyślił język, którym posługiwał się Drogo i jego pobratymcy. Został on stworzony przez Davida J. Petersona – człowieka, który nie tylko to osiągnięcie może wpisać w swoje CV.

16235946053_34ba1235fc_kPeterson powołał do życia język Dothraki na podstawie pojedynczych słów, które pojawiały się w książkach Martina, a stało się to wyłącznie na użytek serialu HBO. Podobnie sprawa ma się z językiem valyriańskim, którym biegle posługuje się chociażby Daenerys. To jednak nie koniec zasług Davida Petersona, ponieważ stworzył on także pisane i mówione języki, które znać możemy z „Thora” (Marvelowskiej superprodukcji), serialu „Defiance” i „Dominion” emitowanych obecnie na stacji SyFy, czy też młodzieżowego „The 100” stacji The CW.

Peterson uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w świecie conlangu (skrót powstały od angielskich słów „constructed language”), nie tylko dlatego, że stworzył tyle języków, ale także dlatego, że wciąż zwiększa świadomość odbiorców na ich temat. Naturalną koleją rzeczy było więc wydanie książki, w której Peterson opisuje, jak dokładnie przebiega jego proces twórczy. Sztuka tworzenia języka jest zatem zarówno pewnego rodzaju podręcznikiem, jak i lekcją historii na temat szeregu conlangów. Sam autor stanowi niewątpliwy autorytet, bowiem oprócz zaplecza praktycznego, posiada także teoretyczne – zdobył doktorat z lingwistyki na uniwersytecie w San Diego. Peterson opisuje, jak powstawały dialekty z Gry o Tron i podkreśla, że nie tworzył ich sam – istnieje bowiem cała społeczności ludzi skupionych wokół tworzenia fikcyjnych języków, którzy traktują to jako sztukę.

Źródło: Wired.com | Fot. jurek d. via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!