Statystyki czytelnictwa na świecie. Indie na pierwszym miejscu, a Polska?

Indeks World Culture Score przedstawia statystyki na temat czasu, jaki tygodniowo spędzają mieszkańcy globu na czytaniu, oglądaniu telewizji, czy słuchaniu radia. Nas oczywiście interesuje pierwszy aspekt.

Na pierwszym miejscu uplasowały się Indie. Przeciętny Hindus tygodniowo spędza na pochłanianiu słowa pisanego dziesięć godzin i czterdzieści dwie minuty. Z prostego rachunku wynika, że dziennie czyta mniej więcej półtorej godziny.

Na drugim miejscu nadal kraj Azjatycki – Tajlandia (dziewięć godzin i dwadzieścia cztery minuty tygodniowo). Zaraz za nim uplasowało się państwo o nieprzesadnie demokratycznym ustroju, który jednak najwyraźniej czytaniu nie przeszkadza (biorąc pod uwagę, że Mao nie był brany pod uwagę) – mowa tutaj oczywiście o Chinach, gdzie spędza się na czytaniu tygodniowo średnio osiem godzin. Dalej są Filipiny (7:36), Egipt (7:30), oraz dwaj nasi sąsiedzi – Czesi (7:24) oraz Rosjanie (7:06). Tym samym docieramy do miejsca siódmego… a Polski ani widu, ani słychu.

Szwecja, Francja, Węgry, Arabia Saudyjska, Hong Kong… i wreszczie jest. Rzeczpospolita Polska na pechowym, ale nienajgorszym, trzynastym miejscu. Według organizacji NOP, która przygotowała te statystyki, przeciętny Polak czyta tygodniowo sześć godzin i trzydzieści minut. Dziennie zatem spędzamy na lekturze niecałą godzinę. Nienajgorzej, biorąc pod uwagę, że Brytyjczyk czyta tygodniowo niewiele ponad pięć godzin, a Amerykanin niecałe sześć.

Źródło: Mediabistro

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!