Najpiękniejsza biblioteka na świecie

2771327135_ab1e53cc20_oGdzie się znajduje? Jak wygląda? Ile wolumenów mieści? Są to pytania, które raz na jakiś czas zadaje sobie chyba każdy mól książkowy, a w szczególności ten, który częściej wypożycza, niż kupuje książki. Teraz wydaje się, że czytelniczy świat jest zgodny – istnieje pewna biblioteka, która bez wątpienia dzierży palmę pierwszeństwa.

Panuje w niej barokowy klimat, została otwarta w 1722 roku, a w jej zbiorach znajduje się przeszło dwadzieścia tysięcy pozycji. Klementinum, bo tak się nazywa, mieści się niedaleko nas, bo w Pradze. Ale jeśli komuś za daleko do stolicy Czech, niech się nie obawia – biblioteka przekazuje coraz więcej książek Google Books i niebawem światowy gigant będzie je udostępniał w wersji elektronicznej.

Warto jednak odwiedzić to miejsce – dla każdego czytelnika to niewątpliwie obowiązkowy punkt programu zwiedzania Starego Miasta. Szukać nie trzeba daleko, bowiem Klementinum znajduje się nieopodal Mostu Karola, jednego z najsłynniejszych miejsc turystycznych w Pradze, przy Mariánské nám. 5.

3308672327_ca5916a090_o

Więcej zdjęć zobaczyć można tutaj.

Źródło: Bored Panda | Fot. BrunoDelzant (pierwsze), Christian Bredfeldt (drugie) via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!