Amazon otwiera pierwszą stacjonarną księgarnię

1_FINAL_WTEXT._V289768024_.0

Podczas gdy w Polsce wciąż mówi się o tym, że księgarnie internetowe wypierają te fizyczne (stąd tak naprawdę słynna ustawa o stałej cenie książek), w Stanach obserwujemy symptom trendu przeciwnego. Oto jeden z największych internetowych gigantów, nie tylko w sferze książkowej, otwiera pierwszy stacjonarny sklep. Mowa oczywiście o Amazonie.

Po dwudziestu latach sprzedaży książek online, jest to pewien przełom. Amazon Books (bo tak nazywa się księgarnia) otworzył swoje podwoje we wtorek, trzeciego listopada, w Seattle. I mimo że to najbardziej tradycyjny sposób handlu, Amazon podkreśla, że nie będzie to zupełnie tradycyjny sklep – przeciwnie, cały jego asortyment będzie bazował na danych z Amazon.com. O czym mowa? O ocenach klientów, wynikach sprzedaży, a także popularności danej pozycji na portalu Goodreads. To wszystko będzie determinowało, jakie książki znajdą się na jakich półkach.

3_FINAL_WTEXT._V289768024_.0Oprócz nich klienci znają tam także… czytniki. Będzie więc okazja przetestować najnowsze modele Kindle czy tablety, choć Amazon podkreśla, że nie będzie to sklep z elektroniką – ona ma być jedynie dodatkiem (podobnie jak jest to w sieci Barnes & Noble, największym konkurencie Amazona).

Razem z nową metodą jest też nowe podejście. Amazon nie będzie ustawiał książek grzbietami – wszystkie będą ułożone okładkami w stronę klienta. Dodatkowo pod książką znajdzie się plakietka z informacją o aktualnej ocenie oraz wybrana recenzja klienta z potwierdzonym zakupem. Ceny mają być takie same, jak w internetowej sprzedaży, a sklep otwarty przez siedem dni w tygodniu.

Źródło: The Verge | Fot. Luke Dorny via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!