Roboty nauczą się ludzkich wartości dzięki czytaniu?

Jak wszczepić duszę w maszynę? Właściwie nie ma na to sposobu, co nie przeszkadza zwolennikom sztucznej inteligencji w poszukiwaniu choćby hipotetycznych rozwiązań. Nie przeszkadza to też naukowcom w prowadzeniu badań. Jedno z nich dowodzi, że roboty, które „przyswoiły” proste historie, wykazują zachowania społeczne właściwe… ludziom.

3946055_f67b05180b_bCzy zatem czeka nas świat jak z powieści Isaaca Asimova? Jeśli wierzyć tym amerykańskim naukowcom z Georgia Institute of Technology, jest na to szansa. I zapalonych moli książkowych zapewne nie zdziwi fakt, że to wszystko zasługa książek. Mark Riedl i Brent Harrison opracowali system Quixote, dzięki któremu robot potrafi przyswoić zachowania społeczne dzięki poznawaniu nieskomplikowanych fabularnie historii. Sprawiają one, że sztuczna inteligencja uczy się zachowań właściwych (tych akceptowanych przez społeczeństwo), a unika tych, które mają podłoże psychotyczne, czy szerzej – negatywne w ujęciu społecznym. Dzięki prostym opowieściom robot uczy się np., że o wiele bardziej opłacalne będzie dla niego poczekanie w kolejce u lekarza, niż przepchnięcie się na sam początek – pod warunkiem, że „zobaczy” jak robi to protagonista i jest za to nagradzany przez aprobatę innych.

Wniosek, jaki płynie z badań, jest prosty – jeśli umożliwi się sztucznej inteligencji czytanie, może okazać się, że dzięki samemu poznawaniu historii stworzy się moralny szkielet dla ich… oprogramowania. Nie zdziwmy się więc, jeśli za kilkadziesiąt lat to właśnie maszyny będą zawyżać statystyki czytelnictwa! I przygotujmy się może na pewien niepokój, kiedy zobaczymy roboty pochłonięte lekturą książek Roberta Harrisa, Jeffery’ego Deavera czy choćby E. L. James…

Warto też pamiętać o tym, co niedawno podkreślał Stephen Hawking – a mianowicie, że jeśli mamy obawiać się zagłady ludzkości z jakiegokolwiek powodu, to powinniśmy skupić się właśnie na tym, jak postępują prace nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Źródło: The Guardian | Fot. Gal via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!