Oscarowe filmy na podstawie książek

Cieszy się Leonardo DiCaprio, a wraz z nim cały internet – przynajmniej tak by wynikało ze wszystkich tych memów, które znów wyrosły jak grzyby po deszczu. Cieszy się także wielu pisarzy i pisarek, wiele nominowanych obrazów bowiem jest opartych na książkach – a te z pewnością zaliczą teraz znaczny wzrost sprzedaży.

The-Danish-Girl-MTIMowa przede wszystkim o Zjawie, którą Michael Punke napisał w 2002 roku. Akcja rozgrywa się w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku i opowiada o traperze, który musi zmierzyć się nie tylko z niedźwiedziem, ale także porzuceniem przez swoich kompanów. Warto wspomnieć także o Pokoju (bodaj najbardziej ambitnym obrazie w tegorocznym zestawieniu akademii). Jest on oparty na powieści Emmy Donoghue, irlandzko–kandyjskiej pisarki, która swą książkę wydała w 2010 roku. Opowiada ona o matce i synu mieszkających w jednym pokoju – pokoju, który dla dziecka jest dosłownie całym światem. Za powieść Donoghue otrzymała nominację m.in. do prestiżowego Man Booker Prize.

The Big Short był typowany do wielkich sukcesów – i nie tylko dlatego, że grają w nim Ryan Gosling i Christian Bale. Film oparty jest na pozycji z literatury faktu pt. The Big Short: Inside the Doomsday Machine autorstwa amerykańskiego dziennikarza Michaela Lewisa. Opowiada o ludziach, którzy wzbogacili się na krachu giełdowym na Wall Street w 2008 roku. Ekranizacja przegrała w głównej kategorii z obrazem Spotlight.

Dziewczyna z portretu także ma korzenie literackie. Historię napisał David Ebershoff w 2000 roku. Pomysł jest oparty na prawdziwej historii, jakkolwiek daleko temu do wiernego, reporterskiego przekazu. Opowieść dotyczy Lili Elbe, jednej z pierwszych osób, które zdecydowały się na zmianę płci. Eddie Redmayne wprawdzie statuetki nie dostał, ale otrzymała ją Alicia Vikander, która w filmie mu towarzyszyła.

Marsjaninie wspominać chyba nie trzeba. Starczy rzec, że kto nie czytał powieści Andy’ego Weira, powinien nadrobić to jak najprędzej. Bez względu na to, czy lubi science–fiction, czy nie.

Źródło: Livemint.com

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!