Tess Gerritsen z Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru

W tamtym roku uhonorowano Skandynawa, w tym wybór padł na Amerykankę. Tess Gerritsen doskonale znają nie tylko ci, którzy lubują się w medycznych thrillerach, ale także fani wszelakiej literatury kryminalnej. Warto podkreślić, że jest to pewne odejście od dotychczasowej konwencji. Do tej pory doceniano bowiem przede wszystkim autorów bardziej „klasycznych” kryminałów – wymownym przykładem są dwa ostatnie nazwiska, Henninga Mankella oraz Håkana Nessera. Tym razem jednak nagrodę otrzymuje pisarka, której powieści pochłaniane są nie tylko przez entuzjastów zbrodni, ale także wątków obyczajowych, a w dużej mierze także przez czytelniczki, które z zapartym tchem śledzą perypetie dwóch charakterystycznych bohaterek Gerritsen.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru dla Tess Gerritsen

tess-gerritsenWiemy już, kto będzie pierwszym tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru! Nagroda, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wybitnym twórcom gatunku, trafi do rąk Tess Gerritsen – amerykańskiej pisarki, autorki powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jednej z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie. 

Pisarka spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 4 czerwca 2016 roku (sobota). Tego samego dnia odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Tess Gerritsen (ur. 1953) – amerykańska pisarka, z wykształcenia lekarz (specjalizacja: interna). Debiutowała w 1987 roku pierwszym z serii ośmiu romansów kryminalnych – Telefon po północy, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero w 1996 roku, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny: Dawca. Dzięki odniesionemu sukcesowi mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej i poświęcić się wyłącznie pisaniu. I to z ogromnym powodzeniem: jej książki doczekały się wydań w 40 krajach, przetłumaczono je na ponad 30 języków i rozeszły się w ponad 30 milionach egzemplarzy.

_logoMFK2016_dHonorowa Nagroda Wielkiego Kalibru trafia w ręce polskich lub zagranicznych autorów, których organizatorzy uznają za wybitnych twórców gatunku. Jej dotychczasowymi laureatami byli: Aleksandra Marinina, Borys Akunin, Joanna Chmielewska, Jeffery Deaver, Leonid Józefowicz, Marek Krajewski, Tatiana Polakowa, Jo Nesbø, Maj Sjöwall, Anne Holt, Kathy Reichs, Walter Mosley, Henning Mankell i Håkan Nesser. Od 2010 roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2016 odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016. Więcej informacji będzie można znaleźć na festiwalowej stronie oraz na FB: facebook.com/FestiwalKryminalu. Dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/mfk2016.

Źródło: informacja prasowa MFK

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!