Książka napisana przez komputer prawie zdobyła nagrodę literacką

Ta wieść może zaniepokoić tych pisarzy, którzy obawiają się o swoją przyszłość, a konkretnie o to, czy kiedyś nie zostaną zastąpieni przez maszyny. W Japonii doszło do pewnej bezprecedensowej sytuacji – krótka powieść napisana przez sztuczną inteligencję nie tylko zakwalifikowała się do procedury przyznania pewnej nagrody, ale także pierwsza pierwszy etap selekcji.

4614287287_f3cd8c12f1_bSzczęśliwie nie udało jej się zwyciężyć, ale kto wie, co będzie w przyszłości? Książka nosi raczej sugestywny tytuł, a brzmi on: Dzień, w którym komputer napisze powieść. W oryginale „Konpyuta ga shosetsu wo kaku hi”, bowiem chodzi o japońskiego… autora, autorkę? W każdym razie o japońskie pióro. Lub klawiaturę. W ostateczności o japoński program.

Ostatecznie dla jury, która miała przyznać Nagrodę Literacką Nikkei Hoshi Shinichi, nie było tajemnicą, w jaki sposób powstało dzieło. Wprawdzie regulamin nie dopuszczał przyjmowania takich, które wyszłyby spod nieistniejącego pióra, ale jako autorów wskazano programistów odpowiadających za stworzenie aplikacji. Zespół ten wybrał słowa i zdania, których miała ona użyć, a potem pozostawił jej wolną rękę.

Skąd więc cały ten szum? Otóż stąd, że jury nie znało ani tytułu książki, ani autora, kiedy przechodziła ona pierwszy etap przyjęcia tekstu. Była zupełnie anonimowym dziełem – mimo więc, że wiedziano, iż jedna z książek została stworzona przez sztuczną inteligencję, nie sposób było stwierdzić, która to pozycja.

Była to pierwsza edycja, w której dopuszczono udział AI – a co ciekawe, wspomniana pozycja nie była jedyną. Na 1 450 zgłoszonych pozycji aż jedenaście powstało przy udziale… elektronicznych autorów.

Źródło: Digital Trends | Fot. gary hisanaga via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!