A. G. Riddle – Gen Atlantydzki

O A. G. Riddle’u zrobiło się głośno, kiedy tylko jego książka trafiła do platformy dystrybucyjnej Amazonu. Nie była jedną z tych powieści, które przepadają w natłoku self-publishingowych pozycji – zdobyła uznanie użytkowników serwisu, zebrała mnóstwo pozytywnych opinii i „gwiazdek”, i stała się na tyle popularna, że jeszcze przed opublikowaniem finałowej odsłony trylogii… kupiono prawa do ekranizacji.

Gen_Atlantydzki-Front_300dpi z hasBemA. G. Riddle musiał być w niebie. Jako drugi self-publisher po Andym Weirze mógł liczyć na gigantyczną machinę promocyjną, która właściwie stanowiła obietnicę jeszcze większego sukcesu. Prawa do jego dzieła nabyła wytwórnia CBS Films, która zrealizowała m.in. Mechanika z Jasonem Stathamem czy Kobietę w czerni, w której zagrał Daniel Radcliffe.

Pierwsza miejsce na liście bestsellerów Amazona, głośna ekranizacja, tłumaczenia na osiemnaście języków, ponad milion egzemplarzy sprzedanych w samych Stanach… to wszystko już na wstępie uświadamia nam, że mamy do czynienia z jednym z tych dzieł-fenomenów, które od czasu do czasu pojawiają się na rynku. Na czym polega sekret A. G. Riddle’a? W czym tkwi wyjątkowość tej powieści? Postaramy się przyjrzeć autorowi i jego dziełu, i odpowiedzieć na te pytania.

Na początek powiedzmy kilka słów o samym pisarzu. Urodził się on w Karolinie Północnej, a obecnie mieszka na Florydzie. Zanim oddał się swojej największej pasji, czyli pisaniu, przez dziesięć lat pracował w biznesie internetowym – nie powinien zatem dziwić fakt, że nie zdecydował się na tradycyjną formę wydania książki, a zamiast tego skorzystał z usług Amazonu. Aktualnie związany jest już z jednym z największych wydawnictw na rynku, HarperCollins (to oni wydają jego czwartą książkę – opowiadającą o samolocie, który rozbija się w alternatywnej rzeczywistości i… adaptowaną już do scenariusza filmowego przez 20th Century Fox).

A. G. Riddle wyraźnie ceni sobie rozmach. W trylogii, której pierwszym tomem jest właśnie Gen Atlantydzki, bierze na warsztat szereg kwestii, które pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego, a w dodatku każda z nich samodzielnie mogłaby stanowić kanwę dla obszernej powieści. Podejmuje się więc niezwykle ambitnego zadania – zadania, które niejednokrotnie przerasta debiutantów. Czy tak było w tym przypadku? Na dobrą sprawę nie, bo wątki nie są zgłębiane na tyle wnikliwie, by Riddle mógł się na nich potknąć. Gen Atlantydzki to przede wszystkim rozrywka w czystej postaci, a więc grunt, po którym można śmiało stąpać, o ile zapewni się czytelnikowi ciekawą historię. A tak w tym wypadku z pewnością jest.

Ważna jest też forma – kiedy autor bierze się za Atlantydę i jej mieszkańców, tajemnice CIA i nazistów, politykę międzynarodową, podróże w czasie, Chiny, Rosję i Wielką Brytanię, a do tego wszystkiego dodaje także wątki prehistoryczne i te bardziej aktualne, związane na przykład z zamachem na World Trade Center, tworzy skomplikowaną siatkę. Wymaga ona przeciwwagi w narracji, która powinna być prosta, przejrzysta i klarowna – innymi słowy, nie powinna przeszkadzać w odbiorze. I to także udaje się Riddle’owi! Jego pióro jest lekkie, a przez powieść po prostu się płynie.

Początek jest bardzo niepozorny. Poznajemy dwie główne postacie, Kate Warner i Davida Vale’a – ale trudno nawet określić to jako preludium do tego, co nas czeka. Gen Atlantydzki to kocioł, w którym gotują się idee wyjątkowo bogatej, pisarskiej wyobraźni. Jeśli jesteście gotowi na porażenie czytelniczych zmysłów i nie obawiacie się naładowanych pomysłami linii fabularnych, sięgajcie po tę powieść w ciemno.

JJ

Opis wydawcy:

„Gen Atlantydzki” to pierwsza cześć trylogii „Zagadka pochodzenia”.  Powieść sprzedała się w ilości ponad miliona egzemplarzy, przetłumaczona została na 20 języków, a w krótce zostanie zekranizowana.

Największa tajemnica wszechczasów… HISTORIA pochodzenia człowieka zostanie ujawniona. 70.000 lat temu ludzkość niemal wymarła. Przeżyliśmy, ale nikt nie wie jak.

Aż do teraz. Odliczanie do następnego etapu ewolucji człowieka właśnie się rozpoczyna. Tym razem ludzkość może tego nie przetrwać…

PONAD MILION SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY!

 

Immari od 2000 lat strzegli tajemnicy o ludzkiej ewolucji. Poszukiwali również odwiecznego wroga, który zagrażał ludzkiej rasie. U wybrzeży Antarktydy statek badawczy odkrywa tajemniczą grotę, dzięki której genialny genetyk zbliża się do dokonania przełomowego odkrycia. Miejsce jest jednak pilnie strzeżone przez obrońców zawartej tam tajemnicy.

Dr. Kate Warner przebywa w Dżakarcie aby uciec od prześladujących ją obrazów z przeszłości. Podczas pobytu w ośrodku badawczym w Indonezji, prowadzi badania nad autyzmem. Zdobyte przez nią informacje okazują się bardziej niebezpieczne niż mogła przypuszczać. Praca Kate okazuje się kluczem do wiedzy o kolejnym etapie ludzkiej ewolucji, jednak w nieodpowiednich rękach może przyczynić się do zagłady całej populacji.

Agent David Vale od dziesięciu lat próbuje powstrzymać działania Immari, jednak jego poczynania stają się coraz bardziej niebezpieczne. Informator pracujący dla Davida umiera, organizacja, w której pracuje mężczyzna jest inwigilowana, a jemu samemu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Po otrzymaniu zaszyfrowanej wiadomości o ataku Immari uświadamia sobie, że jedyną osobą, która może mu pomóc jest Kate Warner. Razem rozpoczynają pracę nad rozwikłaniem globalnego spisku i dążą do odkrycia tajemnicy Genu Atlantyckiego oraz zagadki pochodzenia człowieka. Wyruszają w podróż do najdalszych zakątków świata, stale uciekając przed zagrażającym im Immari, którzy nie cofną się przed niczym aby uzyskać dostęp do badań Kate. David i Kate muszą ocaleć aby uchronić ludzkość przed zagładą.

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!