Oszukujesz przy czytaniu?

Czy da się oszukiwać podczas lektury? Uczniowie odpowiedzieliby zapewne bez wahania, że tak. Biorąc pod uwagę zasoby internetu, liczne streszczenia książek, odpowiedzi na popularne pytania czy w końcu zabawne filmiki na YouTubie, które przy okazji przybliżą treść lektury, nie ma wątpliwości co do tego, że okazji do oszustw jest sporo. Szczególnie gdy lektura nam nie odpowiada.

12038071473_d0476ed19b_kAle co w wypadku, kiedy sami ją wybraliśmy, a w dodatku powieść nam się podoba? Okazuje się, że w takiej sytuacji niektórym również zdarza się oszukiwać.

Ostatnimi czasy wielu zastanawia się nad tym, czy słuchanie audiobooków można uznać za pewnego rodzaju oszustwo. W amerykańskich mediach wybuchła na ten temat dyskusja, ale większość czytelników jest zgodnych – słuchanie audiobooków to w żadnym wypadku nie oszukiwanie, a po prostu inne medium. Wyobraźnia działa tak samo, książka jest sama, przekaz od autora identyczny. Jedynie sposób podania go różni się od tradycyjnej formy.

Ale wracając właśnie do niej…

Niewielu szybko czytających się do tego przyzna, ale zdarza im się przeskakiwać słowa, a nawet wersy, jednocześnie nie wypadając z poza ramy opowieści i trzymając rękę na pulsie. W pewnym sensie jest to oszustwo, bo nie po to sięgamy po książkę (zamiast np. filmu) by omijać to, co stanowi jej kwintesencję. Bywa też tak, że czytelnicy omijają całe fragmenty, nawet nie przelatując ich wzrokiem – nauczycielka angielskiego, Tara Olivero na łamach Bookriot przyznaje, że notorycznie omija wszelkie przebłyski z przeszłości bohaterów, pisane italikami. Czasem jest zmuszona do nich wracać, kiedy okazuje się, że było w tych fragmentach coś istotnego. Podobnie sytuacja wygląda w jej przypadku, kiedy narracja prowadzona jest z kilku perspektyw – przyznaje, że omija wtedy fragmenty opowiadane przez postacie, które jej nie interesują. Ostatecznie jednak wszystko sprowadza się do tego, że warto zapoznać się z tym, co przygotował dla nas autor lub autorka… istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że dany fragment nie znalazł się w książce przez przypadek.

Źródło: Bookriot | Fot. Björn via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!