Skany książek z XVII wieku udostępnione przez bibliotekę

Gratka dla wszystkich, którzy interesują się tym, jak niegdyś wyglądały książki. Jedna z bibliotek zadała sobie trud, by przeskanować jej zbiory pochodzące z siedemnastego, osiemnastego i dziewiętnastego wieku. A potem udostępniła je wszystkim zainteresowanym w internecie.

499835_81_54130_vp0J2xvHCMateriały można ściągać bez obaw, oczywiście nie są już chronione prawem autorskim. Jakość jest wysoka, dzięki czemu przy znajomości języka możemy zagłębić się w doprawdy ciekawej lekturze. A jaki to język? Angielski, skanów bowiem dokonała British Library. Pracownicy rozpoczęli ten żmudny proces w 2013 roku, wychodząc z założenia, że książki najlepiej sprawdzają się, gdy nie stoją zamknięte na regałach, a są dostępne szerokiemu gronu zainteresowanych.

Ze zbiorów możemy dowiedzieć się całkiem sporo. Ot, choćby tego, jak… konstruowano niegdyś siodełka rowerowe, jak zbudować umocnienia fortyfikacyjne oraz jak wedle ówczesnych wyglądały… rekiny. Najciekawszy dział to „highlights”, w którym pracownicy wybrali ich zdaniem najbardziej intrygujące materiały.

Całość można zobaczyć tutaj za pomocą flickra, a poniżej rzeczony rekin. Nieco różni się od tego, którego znamy z filmu Szczęki. Choć tylko nieco.

499833_81_54130_Lcfc6XG_D

Źródło: Core77

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!