Barnes & Noble będzie sprzedawać książki self-publisherów

Jedna z największych na świecie sieci księgarń, Barnes & Noble, boryka się z problemami finansowymi. Od pewnego czasu kierownictwo szuka nowych sposobów na przyciągnięcie klientów (między innymi wprowadzając do oferty napoje wyskokowe), teraz zaś decyduje się obrać drogę Amazonu. Na półkach 640 księgarń pojawią się bowiem książki self-publisherów.

MYDC0007.JPGW przypadku Amazonu self-publishing był kamieniem milowym – wielokrotnie poznawaliśmy historię tych, którzy w ten sposób publikowali pod egidą tej sieci i odnosili światowe sukcesy (jak choćby Andy Weir i jego Marsjanin czy A. G. Riddle i Gen Atlantydzki). W przypadku książek drukowanych Barnes & Noble jest jednak na z góry… wygranej pozycji. Amazon ma bowiem tylko jedną fizyczną księgarnię (w Seattle, choć planowane są kolejne), zaś konkurent kilkaset więcej.

Sieć planuje nie tylko sprzedawać pozycje self-publisherów, ale także organizować dla nich spotkania autorskie, podpisywania oraz dyskusje o książkach. Jest jednak pewien haczyk. Autorzy muszą publikować za pomocą NOOK Press (platforma należąca do Barnes & Noble, w ramach której można wydać swoje dzieło online) i w ciągu roku sprzedać minimum 1000 egzemplarzy ebooka. Jeśli zaś chodzi o samą promocję w sieci, dotyczyć ona będzie tych, którzy przekroczyli granicę 500 sprzedanych kopii.

Powstanie też specjalny dział, do którego będzie można zgłaszać książki. Pracownicy Barnes & Noble będą oceniać książki i wybierać te, które pojawią się na półkach. Oni także decydować będą o nakładzie. Wygląda więc na to, że warunki będą wyśrubowane – ale jednocześnie warto podkreślić, że to pierwsza taka inicjatywa.

Źródło: Book Business | Fot. Isaac Bowen via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!