Szał na książkę, której nie ma już w druku

Elon Musk zasłynął już wieloma rzeczami, ale do tej pory nie miał wiele wspólnego z rynkiem wydawniczym… może jeśli nie liczyć bestsellerowych pozycji, które opisują żywot tego młodego pioniera. Tym razem jednak zupełnie nie w tym rzecz, choć zainteresowanie, jakie wywołał Musk, może równać się z tym, które wybuchło po ujawnieniu pierwszych informacji na temat tesli.

twelve-against-the-gods-brattle-jan-2013O co chodzi? O książkę, której nie można już nigdzie znaleźć. Pewnego dnia Elon Musk oświadczył, że Dwunastu przeciwko bogom Williama Bolitho to naprawdę świetna lektura – i tym samym wywołał efekt domina, czy może raczej kuli śnieżnej. Wielu czytelników ogarnął prawdziwy szał i potrzeba zdobycia swojego egzemplarza. O to jednak niełatwo…

Portal AbeBooks (odpowiednik książkowego Allegro), który ma w swoich zbiorach setki milionów książek, odnotował, że od momentu oświadczenia Muska, tytuł książki stanowił najczęściej wyszukiwane hasło. Wszystkie egzemplarze powieści zostały wyprzedane niemal natychmiast, a dodruków próżno szukać, pozycja ta bowiem pochodzi z 1929 roku.

Obecnie nie można znaleźć jej już nigdzie – Internet został ogołocony z pozycji Bolitho. W dodatku przed wywiadem szefa Tesli zdobyć można było ją na Amazonie za sześć dolarów, zaś później za, bagatela, 99.99 dolarów.

A o czym traktuje książka? Opisuje życie dwunastu istotnych postaci historycznych, m.in. Casanovy, Napoleona, Aleksandra Wielkiego czy prezydenta USA, Wilsona. Autor był dziennikarzem i korespondentem „Guardiana”, walczył w pierwszej wojnie światowej i spotkał nawet samego Ernesta Hemingwaya. William Bolitho urodził się w 1890 roku, a zmarł w wieku trzydziestu dziewięciu lat, w 1930 roku.

Można spodziewać się, że teraz jego dzieło będzie przeżywało drugą młodość. Jak tylko ustalony zostanie jego status prawny, rzecz jasna…

Źródło: The Guardian

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!