Nowy bestseller w USA – Konstytucja

Wydawać by się mogło, że to na naszym rodzimym rynku sprzedaż konstytucji osiągnęła ostatnio rekordowy pułap. A jednak nie, to Amerykanie bowiem okazali się tymi, którzy jeszcze chętniej zaczęli nabywać tekst swojej ustawy zasadniczej. Co jest powodem? Czyżby u nich też wystąpił konflikt?

3331057881_8e17895386_bW żadnym wypadku. Tradycja anglosaska stwarza wprawdzie okazje, by to spięć dochodziło, ale te szybko rozchodzą się po kościach. Powodem nagłej popularności Konstytucji USA (w wersji pocket, co warto podkreślić) jest… przemówienie, którego Amerykanie wysłuchali podczas konwencji wyborczej Partii Demokratycznej.

Wygłosił się Khizr Khan, muzułmanin z amerykańskim obywatelstwem, którego syn służył w armii USA i zginął w Iraku. Khan podczas swojego wystąpienia, z małżonką u boku, w pewnym momencie wyjął zza pazuchy egzemplarz Konstytucji i publicznie zaproponował, że pożyczy go Donaldowi Trumpowi. Rozległ się aplauz, a obraz poszedł w świat, obiegając wiele anglojęzycznych mediów.

Reakcja czytelników była natychmiastowa, a wersja pocket Konstytucji za jednego dolara wskoczyła do pierwszej dziesiątki listy bestsellerów Amazonu. Wszystko wskazuje więc na to, że w Stanach znalazło się więcej osób, które chciałoby użyczyć swój egzemplarz kandydatowi Republikanów…

Źródło: The Guardian | Fot. Daniel R. Blume via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!