Paragraf 22 Hellera zakazany w Stanach

Przywykliśmy już do tego, że niektóre pozycje są zakazywane w krajach, gdzie wyrażenie „ustrój demokratyczny” jest swoistym oksymoronem. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że do takich rzeczy może dojść także w kolebce współczesnego liberalizmu, a więc Ameryce. Choć może biorąc pod uwagę wyniki wyborów prezydenckich, powinniśmy spodziewać się wszystkiego…

6112235454_6a39882caa_bTakże tego, że słynna powieść Josepha Hellera, Paragraf 22, zostanie zakazana. Na szczęście rzecz dotyczy nie całego kraju, a jedynie w pewnym miasteczku w Ohio. W dodatku nie stało się to ani dziś, ani wczoraj, a w 1972 roku – teraz jednak niewiele osób o tym pamięta, więc warto przypomnieć sobie tę historię.

Paragraf 22 został wówczas zakazany przez władze pewnej szkoły, ale był to niestety tylko początek – w jej ślady próbowały pójść także inne instytucje, między innymi biblioteka w Teksasie oraz Waszyngtonie. Czym podpadł Heller? Otóż autor w swej powieści odnosi się do niektórych kobiet poprzez użycie słowa dziwka (w oryg. whore). Wydaje się, że rzecz dotycząca drugiej wojny światowej może zawierać bardziej kontrowersyjne treści, ale w tym przypadku to okazało się kluczowe.

Jaki był finał? Korzystny dla Yossariana, w 1976 roku bowiem sprawa trafiła do sądu okręgowego w Minarcini, który orzekł, że Heller nikogo nie obraził i nie ma podstaw, by wycofywać książkę. Uchylono tym samym decyzję władz szkoły, a książka wróciła do Strongsville w Ohio.

Źródło: The Introverted Reader | Fot. Sebastian Surendar via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!