Na jakie książki czekamy w 2017 roku?

Mówiąc „my” niekoniecznie mamy na myśli redakcję, nie jesteśmy aż tak booknewsocentryczni. Starając się przez cały rok trzymać rękę na pulsie między innymi w globalnych trendach, analizujemy więc, na co czeka literacki świat. Jakie pozycje zatem wydają się najciekawsze znawcom literatury światowej? Przyjrzyjmy się.

Little Deaths (1/17/17)by Emma FlintHitem komercyjnym z pewnością będzie nowa książka Pauli Hawkins, o której niedawno pisaliśmyInto the Water będzie miało premierę w Stanach drugiego maja, nam przyjdzie poczekać nieco dłużej, ale z pewnością nie tak długo, jak miało to miejsce w przypadku Dziewczyny w pociągu.

Przyjrzeć warto się także Emmie Flint, debiutantce rekomendowanej przez samego Jeffereya Deavera. Jej powieść Little deaths rozgrywa się w połowie lat sześćdziesiątych w nowojorskiej dzielnicy Queens i opowiada o pewnej samotnej matce z dwójką dzieci. Obydwa pewnego dnia giną, a poszukiwania po jakimś czasie kończą się odnalezieniem zwłok. Wszystkie wskazówki każą sądzić, że to matka jest sprawczynią.

Wygląda na to, że wciąż dynamicznie będzie rozwijać się gatunek YA. Warto zwrócić uwagę na Jeffa Gilesa, który swą powieścią The Edge of zainauguruje historię pewnej dziewczyny, której życie diametralnie zmienia się po tym, jak nawiązuje kontakt z… łowcą głów z piekła. Jeśli ten krótki opis Was nie przekonujcie, miejcie na względzie, że patronem tej pozycji jest sam James Dashner.

W bardziej tradycyjnej odnodze young adult warto zwrócić uwagę na niejakiego Adama Silverę, którego History Is All You Left Me ma szansę powtórzyć sukces poprzedniej powieści pisarza, który cieszy się statusem „New York Times Bestseller Autor” – i który jest u nas jeszcze właściwie nieznany. Tym bardziej, że zapowiadana historia ma być doprawdy wzruszająca i opowiadać o nastoletniej żałobie.

Jeśli jednak wolicie fantastykę, proponujemy zapamiętać nazwisko Elana Mastaia – scenarzysty z Kanady, którego All Our Wrong Todays jest historią alternatywną osadzoną w utopijnym świecie – świecie dwa tysiące szóstego roku, który powstał obok naszego przez pewną pechową podróż w czasie.

A Book of American Martyrs (2/7/2017) Joyce Carol OatesNie zabraknie oczywiście okazji do przeczytania nowych pozycji spod pióra największych sław literatury, takich jak Joyce Carol Oates. Jej Księga amerykańskich męczenników opowie o losach dwóch rodzin. W jednej z nich poznamy pewnego religijnego mężczyznę, który… zamorduje lekarza przeprowadzające aborcje, w drugiej zaś amerykańska pisarka przybliży nam postać pogrążonej w żałobie wdowy. Zderzenie tych dwóch postaci może być doprawdy ciekawe.

Cofniemy się także do lat osiemdziesiątych, co ostatnio wydaje się dość powszechnym trendem. Niejaki Jason Rekulak w swej debiutanckiej powieści The Impossible Fortress zabierze nas do roku 1987, przypominając wszystko to, co wówczas było kultowe. Także tutaj będziemy mieli do czynienia z duetem protagonistów – chłopakiem i nastoletnią dziewczyną.

George Saunders, dotychczas znany z esejów, krótkich form i innych dzieł literackich, będzie próbował swych sił w powieściopisarstwie. Spod jego pióra ukaże się Lincoln in the Bardo, której akcja rozgrywać się będzie na przestrzeni zaledwie jednej nocy – i w jednym miejscu, a konkretnie na cmentarzu. Opowieść snuta będzie przez wielu narratorów.

Lista właściwie mogłaby się nie kończyć… dzięki czemu jedno jest pewne – w nadchodzącym roku na brak ciekawych lektur z pewnością nie będziemy mogli narzekać. A w rezultacie nie pozostanie nam nic innego, jak znaleźć jak najwięcej czasu na czytanie.

Źródło: The EW

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!
  • fretka fretka

    A co z genialnym kryminałem Ricka Riordana? Co prawda miał już premierę, ale naprawdę było na co czekać. 😉 Nikt się nie spodziewał po pisarzu fantasy tak dobrego kryminału. Jestem naprawdę zachwycona tym klimatem, który on stworzył. Akcja rozgrywa się w słonecznym Teksasie, gdzie główny bohater, fajtłapowaty detektyw nadużywający tequili – jak to bywa w kryminałach – rozwiązuje zagadkę kryminalną w branży muzycznej. Polecam bardzo!