Apollo 8 – nowa książka, o której może być głośno

Wydaje się, że za sprawą Andy’ego Weira ostatnimi czasy science fiction idzie bardziej w kierunku science niż fiction – przynajmniej jeśli chodzi o podróże kosmiczne w obrębie naszego układu planetarnego. Z dobrej koniunktury ma zamiar skorzystać Jeffrey Kluger, którego nazwisko właściwie nie jest specjalnie znane, a być powinno.

14205803191_a0fac7ac31_hKluger bowiem jest autorem Apollo 13 – książki, na podstawie której w 1995 powstał kultowy film. Tak kultowy, że „Houston, mamy problem” Toma Hanksa weszło do kanonu popkultury lat dziewięćdziesiątych jako jeden z jej fundamentów. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że w przypadku Apollo 8 może czekać nas podobny efekt, wszakże misja ta miała znacznie większy wydźwięk w historii ludzkości.

Jeffrey Kluger podkreśla, że długo nosił się z zamiarem opowiedzenia historii o pierwszym locie na księżyc (czy też na jego orbitę, by zachować precyzję). Za jego sprawą będziemy mieli okazję poznać dwóch weteranów – Franka Bormana i Jima Lovella oraz nieco mniej doświadczonego Billa Andersa. Warto przypomnieć, że misja ta miała miejsce w 1968 roku, przez wielu nazywanym najkrwawszym we współczesnej historii. Była pierwszą, która wyniosła człowieka poza orbitę okołoziemską i potwierdziła, że w istocie jest możliwy lot na księżyc.

Nie wiązała się z nią żadna dramatyczna historia, dlatego też wielu dziwi się, że Kluger wybrał akurat tę jako kanwę dla swej opowieści. Niektórzy podkreślają, że znacznie ciekawsze byłoby przedstawienie misji Apollo 11, czyli samego lądowania na księżycu. Wydaje się jednak, że tak czy inaczej spodziewać możemy się fascynującej podróży. I być może kolejnego kultowego tekstu.

A obeznanym z angielskim proponujemy lekturę fragmentu książki, który opowiada o trzech pierwszych godzinach lotu. W tej formie od 16 maja dostępna jest w USA, więc ebooka można śmiało nabywać.

Źródło: The EW | Fot. Daniel Mennerich via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!