270 000 książek za darmo w ramach szeroko zakrojonej akcji

Kilka podmiotów z USA podjęło doprawdy ciekawą inicjatywę – w ramach Book Rich Environments mieszkańcy kilkudziesięciu osiedli w kilkunastu  stanach otrzymają przeszło ćwierć miliona książek za darmo. Akcja potrwa przez całe wakacje, a zainteresowanie z pewnością nie będzie małe. Do jej zrealizowania przystąpiły zarówno organizacje pozarządowe, administracja federalna, biblioteki, oficyny, jak i władze lokalne – taka kooperacja właściwie była do tej pory niespotykana.

2067101520_f4b771ff7c_bNie trzeba chyba dodawać, że inicjatywa ma na celu podjęcie walki z tzw. „książkowymi pustkowiami” – organizatorzy liczą na to, że włączając do akcji lokalne biblioteki i aktywizując małe społeczności, uda im się zachęcić kolejne osoby do czytania, a ostatecznie stworzyć kulturę czytelnictwa w miejscach, gdzie ona nie występuje.

Głównym partnerem ze świata wydawniczego jest gigant Penguin Random House, który na ten szlachetny cel przeznaczył około dwieście tysięcy książek. Swoje dołożyli także Hachette oraz Macmillan. Książki będą rozdawane między innymi podczas lokalnych festynów, a głównymi odbiorcami mają być oczywiście najmłodsi – to wśród nich inicjatorzy akcji chcą krzewić pozytywne postawy czytelnicze. Wybrano te lokalne społeczności, w których książek sprzedaje się najmniej, gdzie najwięcej jest mieszkań socjalnych – i gdzie pomoc może zostać najbardziej doceniona. I wszystko wskazuje na to, że podczas wakacji mieszkańcy trzydziestu sześciu osiedli będą mogli znacznie wzbogacić swoje domowe biblioteczki.

Źródło: National Book | Fot. Jenn Vargas via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!