Colson Whitehead już niebawem w Polsce!

Colson Whitehead, autor powieści Kolej podziemna, jednej z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano, nagrodzonej m.in.: National Book Award 2016, Nagrodą Pulitzera 2017, Goodreads Choice Award w kategorii „historical fiction”, nagrodą im. Arthura C. Clarke’a za najlepszą powieść fantastyczną, nominowany do Man Book Award, uznany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie przez Amerykański tygodnik „TIME”.
Odwiedzi Polskę na początku grudnia 2017 roku.

image007

 

Colson-Whitehead-Podziemna-kolej-4KOLEJ PODZIEMNA

(THE UNDERGROUND RAILROAD)
Colson Whitehead

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Premiera: 14 czerwca 2017

ULUBIONA KSIĄŻKA BARACKA OBAMY I OPRAH WINFREY

Jeśli ktoś chce zro­zumieć ten kraj, musi pojechać koleją.
Pędząc przed siebie, wyjrzyjcie z wagonu, a zobaczycie prawdziwą twarz Ame­ryki.
Colson Whitehead, Kolej podziemna

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, przybyły z Wirginii najświeższy nabytek plantatorów, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci…

Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, ale też ludzie – przewodnicy, sponsorzy, zarówno organizacje, jak i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Kolej podziemna jednoczyła czarnych i białych w walce o wolność, godność i prawa człowieka.

Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo-ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie jego misterną konstrukcję i ucieczkowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje też opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, marzenie o wyswobodzeniu się. Ale w jego powieści ten organizacyjny majstersztyk, pozwalający zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także fantastyczny wymiar. Cora, niczym mityczny Odyseusz lub swiftowski Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda przeraża i zadziwia bardziej niż poprzednia. Przeżywając niesamowite przygody, poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością, która stanowiła jej więzienie. Poznając samą siebie, dowiaduje się sporo o ludzkości jako takiej.

Nie pozwoliła mi zasnąć przez całą noc, wepchnęła mi serce do gardła, niemal bałam się przewrócić stronę. Koniecznie kupcie egzemplarz i od razu drugi dla kogoś kogo znacie, bo gdy tylko skończycie czytać tę chwytającą za serce opowieść, na pewno będziecie chcieli podzielić się wrażeniami z lektury.
— OPRAH WINFREY (Oprah’s Book Club 2016 selection)

Mroczna, fantasmagoryczna powieść. Ma mrożącą krew w żyłach siłę rzeczywistych relacji z czasów niewolnictwa zebranych w latach 30. dwudziestego wieku w ramach Federalnego Projektu dla Pisarzy, programu zapewniającym posady w ramach Nowego Ładu, pobrzmiewają w niej echa „Umiłowanej” Toni Morrison, „Nędzników” Victora Hugo, „Niewidzialnego człowieka” Ralpha Ellisona, czuć pióro Jorge Luisa Borgesa, Franza Kafki i Jonathana Swifta… Historia, którą opowiada Colson Whitehead, jest kluczem do zrozumienia przeszłości i przyszłości Ameryki.
— MICHIKO KAKUTANI, „The New York Times”

Świetna historia przygodowa, pełna niezapomnianych postaci… Obrazowa, pouczająca i podtrzymująca na duchu, a przy tym trzymająca w napięciu do samego końca. Zapada w pamięć.
— „People”

Tą powieścią Colson Whitehead udowadnia, że jego talent i skala, jako pisarza, są więcej niż imponujące i nie do zlekceważenia. Jego „Kolej podziemna” to arcydzieło literatury amerykańskiej, jednocześnie dokumentalny zapis okrutnej historii i genialny wytwór wyobraźni.
—MICHAEL SCHAUB, National Public Radio

Whitehead daje nam poważne i w pełni zrealizowane arcydzieło, będące niezwykłą mieszanką historii i fantazji, które skłoni krytyków do uprawnionych porównań z twórczością Toni Morrison czy Gabriela Garcíi Márqueza… Urzekająca i unikalna, mroczna i fantazyjna, „Kolej Podziemna” to najlepsza jak dotąd książka Colsona Whiteheada i niezwykle ważna współczesna powieść amerykańska.
— „The Boston Globe”

„Kolej podziemna”, jedna z najniecierpliwiej wyczekiwanych powieści tego roku, to wielki pisarski triumf Colsona Whiteheada. Książka rezonuje głęboko emocjonalną barwą. Powieść oddaje głos niewolnikom, zakłóca nasz ustalony stosunek do przeszłości, tworzy pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Kanon najważniejszych książek o specyfice Stanów Zjednoczonych właśnie powiększył się o nowy tytuł.
—RON CHARLES, „The Washington Post”

Źródło: informacja prasowa Wydawnictwa Albatros

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!