Nie trzeba być kinomaniakiem ani fanem Brada Pitta, żeby fraza „siedem lat w Tybecie” wydała się znajoma. Nie wszyscy jednak wiedzą, że produkcja ta powstała na kanwie książki – konkretnie autobiograficznej pozycji spod pióra Heinricha Harrera. Teraz wspomnienia austriackiego himalaisty doczekały się wznowienia na polskim rynku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. A przy tej okazji warto także zwrócić uwagę na inną pozycję z tej oficyny – pierwszy tom Kwartetu aleksandryjskiego, który przyniósł międzynarodową sławę Lawrence’owi Durrellowi.
Austriacki alpinista Heinrich Harrer w 1939 roku wyruszył z niemiecką wyprawą w Himalaje. Niestety plany zdobycia Nanga Parbat pokrzyżował wybuch II wojny światowej, która zastała podróżników w Indiach. Po internowaniu przez Anglików Harrer próbował wielu ucieczek z obozu, aż w końcu dopiął swego – w 1944 roku z Peterem Aufschnaiterem dotarli do odciętego od świata Tybetu.
Spędzili w tym niezwykłym miejscu zwanym dachem świata kilka lat, aż do komunistycznej inwazji Chin. Opisywany w autobiograficznej książce Harrera Tybet to tradycyjne, zamknięte na cywilizację zachodnią państwo, w którym czas i tradycja działają zupełnie inaczej. Autor miał okazję nie tylko poznać tę egzotyczną dla Europejczyków kulturę, ale też zaprzyjaźnić się z XIV Dalajlamą.
„Siedem lat w Tybecie” – zekranizowana w 1997 roku z Bradem Pittem w roli głównej – to opowieść o magicznym świecie i tradycji, które już nie istnieją. Pozwala powrócić do ich magii i zrozumieć Tybet na nowo.
Niecodzienne namiętności i sensacyjne wydarzenia na tle międzynarodowej intrygi politycznej
Kwartet aleksandryjski to legendarne już dzieło Lawrence’a Durrella, na które składają się cztery kolejne powieści : Justyna, Balthazar, Mountolive i Clea. Wszystkie uzupełniają się wzajemnie, ale każda z osobna stanowi odrębną, samoistną całość.
O randze artystycznej tetralogii Durrella przesądza nie tylko nowatorski zabieg formalny, polegający na przedstawieniu w kolejnych częściach Kwartetu tych samych wydarzeń i uwikłanych w nie ludzi z różnych punktów widzenia, ale także barwna fabuła, wyrazistość postaci, wzbogacane z tomu na tom wątki – od miłosnych po polityczne – oraz fascynująca wizja Aleksandrii, z całym jej bliskowschodnim czarem i aurą tajemniczości.
Najnowsze komentarze