Self-publisherzy docenieni przez The Guardian

Brytyjska gazeta The Guardian ustanowiła comiesięczną nagrodę dla najlepszych autorów, którzy publikują swoje dzieła samodzielnie. Cel jest jasny – znaleźć najlepsze powieści ukazujące się w formie self-publishingu.

Pomysłodawcy twierdzą, że działanie to jest naturalną wypadkową sytuacji na rynku – od pewnego czasu odnotowuje się znaczny wzrost sprzedaży w dziedzinie self-publishingu, a Nielsen podaje, że w 2013 roku jeden na pięć ebooków był wydany właśnie w tej formie. Guardian podkreśla, że mainstreamowe media nie mogą dłużej ignorować fenomenu społecznego, jakim stał się self-publishing – obecnie nie jest to już niszowe zjawisko, a jeden z popularnych trendów w literaturze.

Przypomnijmy, że od tej formy zaczynało wielu autorów – twórca uniwersum Metro 2033, Dmitrij Głuchowski, publikował swoją pierwszą powieść w odcinkach na stronie internetowej. Hugh Howey, autor bestsellerowej powieści Wool również zaczynał od self-publishingu, zanim podpisał umowę z wydawcą. Forma ta nie jest już ostatnią deską ratunku, a staje się świadomym wyborem – świadczy o tym przykład Barry’ego Eislera, który odrzucił pokaźną zaliczkę od wydawcy, decydując się na samodzielne opublikowanie swojego dzieła.

Warto podkreślić, że nagroda ta to nie tylko perspektywa estymy dla najlepszych self-publisherów – ma ona na celu także rozwiązanie chronicznego problemu tej dziedziny, a mianowicie natłoku pozycji, z których trudno wyłowić wartościowe książki. Miesięczne wskazywanie najciekawszych ebooków przez Guardiana z pewnością ułatwi życie czytelnikom.

Więcej na temat nagrody Guardiana możecie przeczytać u Agnieszki Żak, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w sferze polskiego self-publishingu.

Źródło: The Guardian | Fot. AlexVan via Pixabay

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!