Nesbø tym razem bez Harry’ego Hole

Syna najpierw wydano w Norwegii i Danii, co całkiem zrozumiałe. Potem trafił do Wielkiej Brytanii. I we wszystkich tych krajach niemal od razu zyskał status bestsellera.

son213 maja trafi do księgarń amerykańskich – co jest godne uwagi, gdyż Jo Nesbø nie jest tam tak popularny, jak w Europie. Części jego książek jeszcze nie przetłumaczono, na co utyskuje rzesza fanów skandynawskich kryminałów. The Son wchodzi na rynek tak prędko zapewne ze względu na to, że stanowi zupełnie niezależne dzieło norweskiego pisarza. Nie pojawiają się w tej książce wątki z poprzednich pozycji Nesbø, a zatem nie uświadczymy także Harry’ego Hole.

Kim jest więc protagonista?

Nazywa się Sonny Lofthus, niedawno przekroczył trzydziestkę i przez ostatnie kilkanaście lat spędził w więzieniu, odsiadując wyrok za przestępstwa, których nie popełnił. Nic jednak straconego, bo za więziennymi murami miał wiele uciech – ot, choćby dzięki stałemu i nieprzerwanemu dostępowi do heroiny. Ćpać zaczął po tym, jak jego ojciec popełnił samobójstwo, by uniknąć śledztwa i bycia napiętnowanym jako skorumpowany glina.

W więzieniu Sonny wpada w wir korupcjogennych zdarzeń, które wsysają go coraz głębiej w otchłań manipulacji. Jest oczywiście ich ofiarą – wygląda na to, że przeciwko niemu sprzymierzyli się klawisze, policja, prawnicy, a nawet zdesperowany ksiądz. Wszystkich trzyma w kieszeni najbardziej wpływowy gangster Oslo – Bliźniak.

Zostalibyście za murami więzienia?

Sonny także nie zamierza. W dodatku dowiaduje się prawdy o ojcu, która rzuca nowe światło na wydarzenia z przeszłości. Zaczyna tropić ludzi odpowiedzialnych za to, co mu się przydarzyło… a jednocześnie sam jest ścigany przez Bliźniaka, policję, oraz jedyną osobę, która zna prawdę na temat Sonny’ego.

Zapowiada się całkiem niezła kryminalno-thrillerowa uczta spod pióra Nesbø.

W dodatku istnieją spore szanse, że zostanie przeniesiona na ekrany kin – mówi się, że Channing Tatum chciałby wyprodukować ten obraz, stając po raz pierwszy za kamerą.

Źródło: USA Today, GoodReads

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!